DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zuzana Čaputová

Nestraníci

Predovšetkým tú zmenu (v obsadení Súdnej rady SR, pozn) bolo možné vykonať, pretože to umožnila predchádzajúca vláda. Je to fakt, nová vládna garnitúra sa rozhodla urobiť túto výmenu.

04.06.2024
Pravda

Súčasná vládna garnitúra odvolala už piatich členov Súdnej Rady. Umožnil jej to aj ústavný zákon, ktorý presadila ešte bývalá ministerka Kolíková za Matovičovej vlády v roku 2020. Vtedy schválená novela umožnila parlamentu, vláde a prezidentovi odvolávať členov Súdnej rady aj pred uplynutím ich funkčného obdobia. Výrok Zuzany Čaputovej preto hodnotíme ako pravdivý.

Súdna rada Slovenskej republiky je ústavný orgán sudcovskej legitimity a má viaceré významná kompetencie. Rozhoduje napríklad o tom, či uchádzači na post sudcu spĺňajú predpoklady, môže ovplyvniť zloženie výberových komisií, rozhodnúť o kariérnom postupe sudcu či sudkyne, či navrhnúť ministrovi spravodlivosti odvolanie predsedu súdu. Predseda súdnej rady, ktorý je volený spomedzi členov, môže na sudcov podávať disciplinárne návrhy.

Súdna rada sa skladá z 18 členov, ktorí sú volení viacerými inštitúciami na 5 rokov. Prezidentka, parlament a vláda dohromady nominujú do súdnej rady deväť členov, za každú inštitúciu troch. Zvyšných deväť členov si volia samotní sudcovia (čl. 141a ods. 2 Ústavy SR). Predsedom Súdnej rady bol od júna 2020 profesor Ján Mazák. 

V roku 2018 publikoval Ústavný súd uznesenie (.pdf), podľa ktorého člen súdnej rady zvolený prezidentom, vládou alebo národnou radou nesmie byť odvolaný z tejto pozície pred uplynutím celého funkčného obdobia. 

V decembri 2020 schválil parlament ústavný zákon, predložený vtedajšou ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, ktorý okrem iného ustanovil, že člena Súdnej rady SR možno pred uplynutím funkčného obdobia kedykoľvek odvolať (čl. 141a ods. 5).

Po schválení novely sa 32 poslancov strany SMER-SD, na čele s advokátom Robertom Kaliňákom, voči novému zákonu ohradilo a v roku 2021 napadli túto zmenu na ústavnom súde. Poslanci Smeru v podaní argumentovali, že možnosť odvolať členov súdnej rady preukazuje zámer zmeniť súdnu radu z odborného orgánu na politický orgán (.pdf). Návrh Smeru vtedy Ústavný súd vo väčšine bodov zamietol, niektoré prijal na ďalšie konanie.

Matovičova vláda však členov Súdnej rady nakoniec odvolávať nemusela, keďže po oznámení ministerky Kolíkovej, že už nemajú dôveru inštitúcie, ktorá ich do funkcie vymenovala, zo Súdnej rady odišli sami. V marci 2020 sa v krátkom čase sa vzdalo funkcie v Súdnej rade SR päť jej členov. Išlo o dvoch nominantov Národnej rady Slovenskej republiky a troch členov, ktorých do funkcie členov súdnej rady vymenovala vláda.

Súdna rada zverejnila aj odôvodnenia všetkých piatich odchádzajúcich členov. Všetci členovia zhodne uviedli, že dôvodom ich odchodu je skutočnosť, že podľa ministerky už nemajú dôveru vládnej koalície či vlády. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková mi oznámila, že nemám dôveru vlády,“ uviedli traja nominanti vo vyhlásení.

Na zákon schválení za Matovičovej vlady nadviazala súčasná vládna koalícia 2. novembra 2023 , keď vláda Roberta Fica odvolala zo súdnej rady Evu Mišíkovú, Katarínu Javorčíkovú a Ľudovíta Bradáča pred uplynutím ich 5 ročného funkčného obdobia. 

Koaliční poslanci vo štvrtok 2. mája 2024 takisto pred skončením ich funkčného obdobia odvolali dvoch členov Súdnej rady. Odvolanie oboch členov rady poslanci odôvodnili stratou dôvery a pochybnosťami o svedomitom výkone právomocí, opozícia aj odvolávaní členovia to namietali.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.11.2024
success
error