DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Hojsík

PS

Ukrajina sa bráni zločinnej agresii zločinného režimu, ktorá robí vojnové zločiny, zabíja ženy, deti, civilistov a je to niečo, čo podľa mňa má skončiť pred súdom v Haagu.

Europoslanci na TA3 - 30.11.-0001
Pravda

Vojnu na Ukrajine Rusko začalo už v roku 2014 vojnou na Donbase, ktorej predchádzala anexia Krymu. V roku 2021 začalo Rusko zhromažďovať jednotky na ukrajinskej hranici a vo februári 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Vo vojne útočí na energetickú infraštruktúru, nemocnice, školy či na sklady humanitárnej pomoci. a ruskí vojaci zabíjajú ukrajinských civilistov. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Koncom roka 2021 sa na východnej hranici Ukrajiny začali sústreďovať ruské vojenské jednotky. Masívnu vojenskú inváziu Rusko zahájilo 24. februára 2022. Na rozdiel od ruskej anexie Krymu a podpory separatistických republík na Donecku v roku 2014, kedy Rusko tvrdilo, že nemá žiadnu kontrolu nad prebiehajúcimi bojmi, v roku 2022 Vladimír Putin niekoľkokrát vo svojich verejných prejavoch uviedol, že Rusko napadlo Ukrajinu a v bojoch hodlá pokračovať. Ani prezident Ruskej federácie teda neskrýva intencie Ruska na Ukrajine. Konsenzus ohľadom toho, kto je v tejto situácii agresorom a kto napadnutým, panuje aj na úrovni medzinárodných organizácií. Už v marci 2022 reagovalo 141 štátov na Valnom zhromaždení OSN odsúdením ruskej agresie.

Rusko čelí obvineniam za vojnové zločiny a Medzinárodný trestný tribunál vydal na Putina a na komisárku pre detské práva Máriu Ľvovú-Belovú zatykač za nútené deportovanie ukrajinských detí a ich následné umiestňovanie do ruských rodín.  

Dátum zverejnenia analýzy: 24.05.2023
success
error