DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Video obviňuje média, že neinformovali o proteste proti EÚ. V skutočnosti išlo o pochod futbalových fanúšikov

Video obviňuje média, že neinformovali o proteste proti EÚ. V skutočnosti išlo o pochod futbalových fanúšikov

redakcia Demagog.sk 10.01.2025 novinky

Video šíriace sa na sociálnych sieťach tvrdí, že média zámerne neinformujú o proteste proti Európskej únii vo východnom Nemecku. Na videu je ale v skutočnosti zachytený pochod rakúskych futbalových fanúšikov presúvajúcich sa na zápas v nemeckom Dortmunde. Upravená je aj jeho zvuková stopa.

Krátke video zobrazuje pochodujúci a skandujúci dav ľudí a hlas na ňom opisuje, že ide o protest proti Európskej únii vo východnom Nemecku, ktorý však média údajne ignorujú.

„Takéto veci vám neukážu, takto to musím cez obrazovku zobrať, aby ste nevideli, ako sa už Nemci búria proti nacistickému zriadeniu Európskej únie,“ tvrdí hlas vo videu, ktoré bolo publikované koncom decembra a dosiahlo na Facebooku viac ako 216-tisíc videní a 2900 zdieľaní. Totožné video zdieľané iným používateľom videlo viac ako 420-tisíc ľudí a ďalších vyše 4-tisíc ho zdieľalo.

Video v slovenčine bolo podľa vodoznaku prevzaté z profilu na TikToku, ktorý však už v súčasnosti nie je dostupný.


Zdroj: Facebook.com

Na videu je v skutočnosti pochod futbalových fanúšikov


Pôvodné video (vľavo) a upravené video (vpravo). Foto: TikTok.com

Originálne video pochádza z novembra 2024 a bolo nakrútené v meste Dortmund na severozápade Nemecka. Vzniklo pri príležitosti zápasu Ligy majstrov medzi tímami Borussia Dortmund a Sturm Graz. Nachádzajú sa na ňom fanúšikovia rakúskeho tímu Sturm Graz v typických klubových farbách čiernej a bielej. Viacerí z nich majú šál, na ktorom je možné rozoznať názov tohto klubu. Niektorých fanúšikov z videa, ktorí pochodovali k futbalovému štadiónu Signal Iduna Park, je možné vidieť aj na videách zachytených z iného uhla (napríklad tu v čase od 1:50). Fanúšikovia na pôvodnom videu, na rozdiel toho od upraveného, spievajú klubový popevok Ich liebe diesen Sportklub.


Fanúšikovia majú šál s nápisom rakúskeho futbalového tímu Sturm Graz. Foto: Tiktok.com 

Video pôvodne zdieľal oficiálny tiktokový účet rakúskeho klubu 5. novembra. Následne ho však prebrali niektoré profily, pričom naznačovali, že ide o protest vo východnom Nemecku. Takéto pozmenené video sa šírilo minimálne od 23. decembra 2024 s nemeckým popisom: „Už to začalo! Kde inde ako vo východnom Nemecku“.

Autori upraveného videa dokonca zmenili zvuk vo videu tak, že sa na ňom nachádza zvuková stopa fanúšikovského pokriku „Ost, Ost, Ostdeutschland“. Tá však pochádza z iného krátkeho videa na sieti TikTok, ktoré zdieľal profil ultras fanúšikov futbalového klubu Dynamo Drážďany.

Falošné protesty sa zneužívajú ako útok na média

Dezinformátori často využívajú falošné protesty alebo nepravdivé informácie o nich, aby obvinili média z cenzúry, ako tomu bolo aj v tomto prípade. Podobná situácia sa stala začiatkom februára 2024, keď viaceré príspevky obvinili média, že tieto neinformovali o proteste na podporu Ruska.

Zdieľané video zobrazovalo dav ľudí pred americkou ambasádou v Bratislave, ktorí skandujú „Nech žije Putin!” a „Nikdy proti Rusom!” Podľa popisu videa išlo o aktuálny záber z Bratislavy. V skutočnosti však bolo toto video v dobe publikovania príspevkov takmer rok staré a pochádzalo z takzvaného Pochodu za mier. Médiá v čase konania protestu o jeho konaní detailne informovali.

Záver 

Na záberoch nie je protest proti Európskej únii, ale pochod futbalových fanúšikov. Video pôvodne zdieľal tiktokový profil rakúskeho klubu Sturm Graz. Neskôr sa však začala šíriť upravená verzia s pozmenenou zvukovou stopou, ktorá tvrdila, že ide o protest, o ktorom média neinformovali. Podobný prípad nepravdivého obviňovania médii z cenzúry sme pritom mohli vidieť už aj v minulosti. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivý.


Zdroj ilustračnej fotografie: Omar Ramadan, Unsplash

success
error