DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Zábery skandovania „Nech žije Putin!” sú takmer rok staré, média protesty nezamlčujú

Zábery skandovania „Nech žije Putin!” sú takmer rok staré, média protesty nezamlčujú

Veronika Frankovská 13.02.2024 novinky

Zdieľané video zobrazuje dav ľudí pred americkou ambasádou v Bratislave, ktorí skandujú „Nech žije Putin!” a „Nikdy proti Rusom!”. Podla popisku videa ide o aktuálny záber z Bratislavy, napriek tomu ale média “nikde nič nevysielajú”. V skutočnosti však bolo toto video natočené takmer pred rokom 3. marca 2023 na tzv. Pochode za mier. Médiá o tomto proteste s niekoľkotisícovou účasťou obšírne informovali.

Na začiatku februára sa na Facebooku začalo šíriť video, ktoré zobrazuje protestujúci dav v Bratislave, skandujúci „Nech žije Putin!” a „Nikdy proti Rusom!”. Video je doplněné popiskom „včera v Bratislave a nikde nič nevysielajú”. K videu je pripojená aj zvuková stopa piesne Kaťuša vrátane jej textu v ruštine. 


Screenshot zdieľaného videa

Video je z protestu 3. marca 2023

Pôvodné video ale v skutočnosti nie je aktuálne. Pochádza z tzv. Pochodu za mier, ktorý sa uskutočnil 3. marca 2023. Zdieľaný záber sa objavil na youtube kanáli Online Tu a Teraz už 4. marca 2023. Autor príspevku teda použil takmer rok staré video, ktorým vyvolal mylný dojem, že v Bratislave sa na začiatku roku 2024 konal protest na podporu Ruska, o ktorom však médiá neinformovali. V januári ani vo februári 2024 sa podľa informácií dostupných vo slovenských médiách žiaden protest týkajúci sa situácie na Ukrajine v Bratislave neuskutočnil. Od decembra 2023 sa konajú protesty proti novele trestného zákona organizované opozičnými stranami, ktorých sa zúčastňuje viac ako 15-tisíc ľudí. Na tých ale podľa dostupných videozáznamov žiadne proruské hesla nezazneli.


Screenshot videa na kanáli Online Tu a Teraz zo 4. marca 2023

Minuloročný protest, na ktorom zneli proruské heslá, zvolal Spolok Archa na 3. marca 2023 17:00 na Hodžovo námestie pred prezidentský palác. Na protest pozýval aj Marián Kotleba zo strany ĽSNS, zúčastnili sa ho aj Robert Fico, Tibor Gašpar, Erik Kaliňák, na pódiu vystúpil Štefan Harabin.  Ohláseným cieľom zhromaždenia bolo podporovať mierové riešenie vojny na Ukrajine, prejavy a heslá ale boli prevažne proruské. Na proteste sa objavili ruské vlajky a symbol Z, fotky Putina, ako aj heslá proti NATO, Bruselu a tzv. novému svetovému poriadku.

Približne o šiestej sa protestujúci presunuli na Hviezdoslavovo námestie pred budovu americkej ambasády, odkiaľ pochádza samotné zdieľané video. Na ňom je okrem iného možné vidieť hotel Carlton, ktorý sa nachádza práve na Hviezdoslavove námestiu vedľa americkej ambsády. Protestu sa celkovo zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí, podľa Denníku N odhadla polícia účasť na 5 tisíc vrátane ďalších protestujúcich, ktorí prišli v reakcii na proruskú akciu vyjadriť podporu Ukrajine.

Médiá o proteste informovali

Tlačová agentúra TASR už pred podujatím informovala o jeho konaní a o možných dopravných obmedzeniach. O priebehu protestov informovali aj Denník N, SME, Aktuality.sk, Pravda, TV Markíza a RTVS

Verejnoprávna televízia RTVS v reportáži vo večerných Správach RTVS spomenula viaceré iniciatívy za mier, ktoré sa pri príležitosti výročia masakru v Buči zhromaždili v Bratislave 3. marca 2023. Televízia hovorila okrem protestov pred ukrajinskou ambasádou aj o  niekoľkých stovkách demonštrantov pred prezidentským palácom. Najsledovanejšia televízia Markíza uverejnila reportáž, v ktorej informovala o zhromaždeniach na Hodžovom aj Hviezdoslavovom námestí: „Do Bratislavy dnes prišli naozaj tisíce ľudí, ktorí hovoria, že túžia po mieri. Faktom ale je, že pod slovenskými a ruskými vlajkami začali hlásať proruské a protiamerické heslá, alebo že treba vystúpiť z NATO.“

Portál Aktuality opisoval situáciu pred americkou ambasádou v Bratislave a uverejnil aj video ľudí skandujúcich heslo „Nikdy proti Rusku!”. Denník Pravda písal o proteste pred prezidentským palácom aj pred americkou ambasádou, Denník N informoval o protestujúcich, ktorí skandovali heslá ako „Rossija, Rossija!“ a „Amerika, domov!“. Denník SME sledoval dianie pred prezidentským palácom a americkou ambasádou v rámci minúty po minúte, písal o niekoľkotisícovom dave s heslom „nikdy proti Rusku." 

Záver

Video, ktoré vo februári 2024 na Facebooku koluje s nápisom “včera v Bratislave a nikde nič nevysielajú”, v skutočnosti pochádza z protestu pred americkou ambasádou z 3. marca 2023. Keďže vo februári žiaden taký protest v Bratislave nepriebehol, je pochopitelné, že o nem média neinformujú. O marcovom proteste ale obšírne informovali popredné televízie aj ďalšie médiá. Video s chybným popiskom sme preto v spolupráci so sociálnou sieťou Facebook označili za nepravdivé.


 

success
error