Príspevok na Facebooku upozorňuje na údajných amerických vojakov prechádzajúcich sa po Bratislave a varuje, že „niečo sa chystá.” V skutočnosti ide o vojakov z Talianska, ktorí na Slovensku pôsobia v rámci predsunutej prítomnosti Severoatlantickej aliancie a obsluhujú systém protivzdušnej obrany. Prítomnosť talianskych vojakov, ale aj vojakov ďalších krajín na Slovensku schválili poslanci slovenského parlamentu.
Na Facebooku sa šíri príspevok s videom, ktorý poukazuje na údajnú prítomnosť amerických vojakov v Bratislave. Video zachytáva skupinu vojakov, ktorí idú smerom do centra Bratislavy. Popis príspevku znie: „USA vojaci v Ba. Niečo sa chystá.” Video je reálne, v skutočnosti ale nezachytáva vojakov z USA, ale z Talianska. Tí na Slovensku obsluhujú systém protivzdušnej obrany SAMP/T, ako potvrdil štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer na svojom facebookovom profile. Rovnako to uviedlo aj Ministerstvo obrany SR vo vyjadrení pre Demagóg.sk z 20. septembra 2023: „Môžeme potvrdiť, že išlo o príslušníkov ozbrojených síl Talianskej republiky, ktorí sa podieľajú na posilňovaní obranyschopnosti SR prostredníctvom nasadenia a obsluhy systému protivzdušnej obrany SAMP/T. Taliansky kontingent – vojaci spolu s technikou pôsobia v priestoroch 46. krídla Kuchyňa.” Vojaci sa podla Majera aj vyjadrenia ministerstva presúvali do hotela v centre mesta, v ktorom sú ubytovaní. Že na videu z Bratislavy sú skutočne talianski vojaci, naznačujú aj ich čierne barety, ktoré používa práve táto jednotka protivzdušnej obrany.
Vojaci z Talianska pôsobia na Slovensku, konkrétne v priestore leteckej základne Malacky-Kuchyňa nedaľeko Bratislavy, od marca 2023. Ich prítomnosť schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v aktualizácii súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky vo februári 2023.
Talianski vojaci v marci nahradili v rámci procesu rotácie amerických vojakov s protivzdušným systémom Patriot, ktorý bol presunutý do Nemecka. Taliansky kontingent v počte 150 vojakov prišiel spolu so systémom protivzdušnej obrany SAMP/T, ktorý sa skladá z viac ako 100 kusov techniky.
Vojaci, ktorých je vidieť na zdieľanom videu, teda nie sú z USA, ale z Talianska. Predovšetkým však nie sú na Slovensku pokútne, ako naznačuje príspevok. Ich pobyt schválili poslanci Národnej rady a obsluhujú tu systém protivzdušnej obrany.
Vojaci z iných krajín
Okrem talianskych vojakov pôsobia na Slovensku aj vojaci z iných krajín. Po začiatku vojny na Ukrajine a náhlej zmene bezpečnostnej situácie v Európe poslanci NR SR v marci 2022 schválili prítomnosť 2100 vojakov NATO z Česka, Nemecka, Spojených štátov, Holandska, Poľska a Slovinska. Tí prišli na Slovensko z dôvodu vytvorenia mnohonárodnej bojovej skupiny v rámci tzv. predsunutej prítomnosti NATO. Prví vojaci z Českej republiky prišli na Slovensko na začiatku apríla 2022. Vojaci z Nemecka, Holandska a Spojených štátov so sebou pôvodne priniesli aj systémy protivzdušnej obrany Patriot, dohromady štyri batérie, ako náhradu za pôvodný systém S-300 sovietskej výroby, ktorý Slovensko darovalo Ukrajine.
Slovensko zároveň v auguste 2023 podpísalo darovaciu zmluvu s Nemeckom, ktorá bezodplatne zabezpečí Slovensku systém protivzdušnej obrany MANTIS.
Záver
Video zdieľané na Facebooku v skutočnosti nezachytáva amerických vojakov v Bratislave, ale vojakov z Talianska, ktorí sú súčasťou spojeneckých vojsk a tzv. predsunutej prítomnosti NATO na východnom krídle. Príchod talianskych vojakov a takisto vojakov z iných krajín NATO schválili poslanci NR SR, aby plnili úlohy v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny. Ich pobyt na Slovensku tak nie je ničím prekvapivým.
Príspevok na Facebooku teda nesprávne označuje talianskych vojakov za amerických a zároveň naznačuje, že sú súčasťou tajného plánu, napriek tomu, že v skutočnosti je ich pobyt na Slovensku verejne známy a schválili ho poslanci NR SR. V rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook sme preto príspevok označili ako nepravdivý.
Záverom doplňme, že podobný príspevok s týmto videom na svojom facebooku zdieľal aj bývalý poslanec NR SR za stranu Sme rodina Peter Marček.