DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Svetová boxerská organizácia neodobrala alžírskej boxerke Chalífovej zlatú medailu

Svetová boxerská organizácia neodobrala alžírskej boxerke Chalífovej zlatú medailu

redakcia Demagog.sk 29.10.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri informácia, že alžírska boxerka Imán Chalífová čelí celoživotnému zákazu po tom, ako Svetová boxerská organizácia (WBO) potvrdila, že je muž a odobrala jej zlatú olympijskú medailu. WBO však tvrdenia poprela a odmietla, že by sa vôbec zaoberala Chalífovej prípadom, keďže boxerkina disciplína nespadá do ich právomoci. Chalífová je stále držiteľkou zlatej medaily na olympiáde v boxe.

Viaceré príspevky na Facebooku tvrdia, že alžírska boxerka Imán Chalífová čelí celoživotnému zákazu po tom, ako WBO potvrdila, že je muž a odobrala jej zlatú medailu (tu, tu, tu, tu a tu) Príspevky sa šíria minimálne od začiatku septembra 2024, odkedy ich zdieľali desiatky ľudí.

„ZBOHOM OLYMPIJSKÝ KLAMÁR Imane Khelif, boxerka kontroverznej rodovej identity, čelí celoživotnému zákazu po tom, ako WBO potvrdila, že je muž a zrušila svoju zlatú medailu,“ píše sa v jednom z príspevkov. Niektoré príspevky spomínajú, že Chalífová mala prísť v dôsledku diskvalifikácie aj o 25 miliónov amerických dolárov. 

WBO nemá právomoc riešiť Chalífovej disciplínu 

So žiadosťou o vyjadrenie sme sa obrátili na Svetovú boxerskú organizáciu. Jej zástupca pre Demagog.sk 10. októbra 2024 odmietol tvrdenia, že by WBO odobrala Chalífovej zlatú medailu, alebo že by sa akokoľvek zaoberala jej prípadom.

„WBO nemá osobnú ani vecnú jurisdikciu nad amatérskymi boxermi, ako je Chalífová, keďže amatérsky box neregulujeme ani neupravujeme. Naše kompetencie sú prísne obmedzené na profesionálne súboje o titul, ktoré schválila organizácia WBO,“ uviedol právny poradca WBO Gustavo Olivieri.

Zároveň dodal, že WBO nemá právomoc ukladať pokuty, zákazy alebo suspendácie pre akéhokoľvek amatérskeho boxera. „Akékoľvek tvrdenia o opaku sú kategoricky nepravdivé,“ uvádza Olivieri.

WBO publikovala 10. októbra 2024 tlačovú správu, v ktorej informovali, že Chalífovú organizácia netestovala a ani jej nezakázala sútažiť. „Správa tvrdiaca, že WBO zakázala Chalífovej súťažiť, je zjavne nepravdivá. S Chalífovou sme nekomunikovali. Blahoželáme jej a prajeme jej veľa šťastia vo všetkých jej budúcich snahách. Akákoľvek správa uvádzajúca opak je zjavne falošná a motivovaná zlým úmyslom,“ uviedol Olivieri. 

Podobné správy už vyvrátila aj verejnoprávna BBC, agentúra Reuters či americký denník USA today.

Na olympiáde sa súťaží v „amatérskom boxe“

Olympijsky box (nazývaný aj amatérsky box) sa riadi špeciálnym súborom pravidiel. Každý zápas sa skladá z troch kôl po troch minútach pre mužov a štyroch kôl po dvoch minútach pre ženy. Na konci každého kola každý z porotcov určí víťaza na základe hodnotiacich kritérií. Po skončení zápasu každý rozhodca spočíta skóre kola a určí konečného víťaza.

Olympijské hry boli pôvodne koncipované ako súťaž pre amatérov, čo znamenalo, že profesionálni športovci, ktorí dostávali za šport finančnú odmenu, sa ich nesmeli zúčastniť. 

Olympijské pravidlo vyžadujúce, aby boli účastníci amatéri, bolo zrušené v roku 1986 a rozhodovanie o profesionálnej účasti bolo ponechané na riadiace orgány jednotlivých športov.

Tak to bolo aj v prípade olympijskeho boxu, kde mohli súťažiť len amatérski boxeri. Podľa nových pravidiel zavedených v roku 2013 sa mohli za splnenia určitých podmienok zúčastniť na olympijských hrách aj profesionálni boxeri. Aj tieto obmedzenia sa zrušili v roku 2016, kedy IBA (vtedy ešte pod názvom AIBA) umožnila súťažiť profesionálnym boxerom na olympijských podujatiach.

Viacero profesionálnych boxerov súťažilo pod olympijskymi kruhmi aj v Paríži 2024.

Chalífová nesúťažila pod hlavičkou WBO

Chalífová na olympijských hrách v Paríži 2024 získala zlatú medailu v boxe v ženskej kategórii do 66 kg. Na stránkach olympiády je stále uvedená ako držiteľka zlatej medaily.


Zdroj: Olympics.com

Chalífová na konte aj viacero ďalších triumfov.

V marci 2021 získala zlatú medailu na medzinárodnom boxerskom turnaji v Istanbule v Bospore, keď vo finále ženskej ľahkej váhy zdolala Anastasiu Beljakovú. Vo februári 2022 získala zlatú medailu na turnaji Strandja Memorial Tournament. Neskôr v roku 2022 získala zlaté medaily na turnaji Mediterranean Games a na majstrovstvách Afriky v amatérskom boxe.

V marci 2023 sa Chalífová prebojovala do finále na majstrovstvách sveta žien v boxe IBA, bola však diskvalifikovaná krátko pred finálovým zápasom.

K tejto diskvalifikácii došlo tri dni po tom, čo Chalífová porazila dovtedy neporazenú Rusku Azaliu Aminevovú. Diskvalifikácia tak obnovila rekord ruskej boxerky bez prehry.

V júli 2023 Chalífová reprezentovala Alžírsko na Arabských hrách, kde získala zlatú medailu.

V apríli 2024 vyhrala turnaj žien do 66 kg na Svetovom pohári v boxe v Pueblo v Colorade v USA, keď vo finále zdolala Emilie Sonvico.

Žiaden z týchto triumfom sa podľa dohľadateľných informácii neodohral na podujatí organizovaným pod hlavičkou WBO.

Suma v príspevkoch je nadhodnotená

Príspevky spomínajú aj sumu 25 miliónov amerických dolárov, o ktorú Chalífová údajne prišla, táto suma je však nadhodnotená. Zlatí olympijskí boxeri dostanú od Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) celkovo 100-tisíc dolárov, z ktorých 50-tisíc ostáva športovcovi, 25-tisíc dolárov ide národnej federácii a 25-tisíc dolárov pre trénera.

Keďže Chalífovú v marci 2023 IBA diskvalifikovala, nie je jasné, či finančnú prémiu naozaj obdržala. V auguste 2024 počas prebiehajúceho olympijskeho turnaja IBA oznámila, že udelí Talianke Angele Cariniovej, ktorá sa vzdala v zápase proti Alžírčanke, finančnú odmenu, ako keby bola olympijská víťazka.

Okrem prémie od športovej asociácie peňažnými bonusmi za medaily odmeňujú svojich športovcov viaceré krajiny. Aj keď v Hong Kongu či v Singapure si môže zlatý medailista prilepšiť o viac ako 700-tisíc dolárov, omnoho bežnejšie sú sumy v rozmedzí niekoľkých desiatok-tisíc dolárov. Na Slovensku mal olympijský víťaz prisľúbenú odmenu vo výške 60-tisíc eur. V Alžírsku je zvykom, že prezident krajiny poctí olympijských víťazov rôznymi darčekmi, ako sú luxusné autá alebo byty.

Spochybňovali, že je žena

Po Chalífovej súboji s Taliankou Angelou Cariniovou na olympiáde v Paríži v lete 2024 sa začali šíriť dezinformácie, že je mužom a že má oproti súperkám nespravodlivú výhodu.

Chalífová bez problémov súťažila už na olympiáde v Tokiu 2020. Na Majstrovstvách sveta v boxe v roku 2023 v Indii ju však tesne pred finále IBA diskvalifikovala. 

Olympijská súťaž však pod IBA nespadá, zastrešuje ju Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Ten skonštatoval, že rod a vek športovcov vychádzajú z údajov v ich pasoch. Imán Chalífová tým splnila podmienku, aby mohla súťažiť na tejto olympiáde. 

Usmernenia MOV vydané v roku 2021, uvádzajú, že športovkyne by mali byť vylúčené zo súťaže žien len vtedy, ak existujú jasné problémy so spravodlivosťou alebo bezpečnosťou. Portál Newsweek uvádza, že transrodové ženy na olympiáde môžu súťažiť len vtedy, ak prešli tranzíciou pred vekom 12 rokov a teda im nedáva neférovú výhodu mužská puberta. Na olympiáde v Paríži transrodové ženy nesúťažili.

Prezident MOV Thomas Bach k incidentu povedal: „Máme dve boxerky, ktoré sa narodili ako ženy, vyrastali ako ženy, majú pasy ako ženy a ktoré dlhé roky súťažili ako ženy, a to je jasná definícia ženy.“ 

Medzinárodná boxerská asociácia neposkytla dôkazy pre svoje tvrdenia

IBA v marci 2023 vylúčila boxerky Imane Chalífovú a Lin Yu-ting z dôvodu, že neprešli testom rodovej spôsobilosti. BBC však upozornila, že zatiaľčo výkonný riaditeľ IBA Chris Roberts pre médiá uviedol, že u nich našli chromozómy XY, prezident IBA Umar Kremlev hovoril o testoch na testosterón, informácie teda boli nekonzistentné. Pre BBC sa navyše jedno z laboratórií, v ktorom si IBA podľa svojich slov objednala testy, vyjadrilo, že sa zaoberajú výlučne testami na doping, nie gendrovými testami. 

IBA zorganizovala počas olympiády tlačovú konferenciu a avizovala, že na nej predloží dôkazy, na základe ktorých športovkyne vylúčila. Na tlačovej konferencii však jej zástupca uviedol, že nemôže zverejniť žiadne výsledky testov, lebo alžírsky a taiwanský olympijský výbor ich požiadali, aby výsledky zostali súkromné. Na tlačovke tak nič podstatné nezaznelo, zástupcovia asociácie nepredložili ani žiadne dôkazy vrátane výsledkov testov.

Medzinárodnú boxerskú asociáciu vedie ruský štátny príslušník Umar Kremlev a financuje ju sankcionovaná spoločnosť Gazprom. Pred týmito udalosťami sa Medzinárodný olympijský výbor rozhodol zbaviť IBA pozície riadiaceho orgánu boxu a vylúčiť asociáciu z olympijských hier pre množstvo problémov vrátane korupcie, finančnej transparentnosti a správy vecí verejných.

Aj po kontroverzii na olympijských hrách ostala Chalífová terčom dezinformátorov. V septembri 2024 sa šírila fotografia, ktorá údajne dokazovala, že je v skutočnosti alžírska boxerka mužom. Fotografia však bola podvrh, vytvorený pomocou umelej inteligencie.

Záver 

Príspevky tvrdiace, že alžírska boxerka Chalífová čelí celoživotnému zákazu po tom, ako WBO potvrdila, že je muž a odobrala jej zlatú medailu, nie sú pravdivé. Zástupca organizácie odmietol, že by WBO odobrala Chalífovej zlatú medailu, alebo by sa akokoľvek zaoberala jej prípadom. WBO navyše nemá jurisdikciu nad amatérskymi boxermi, ako je Chalífová. Suma, ktorú mala boxerka údajne získať za olympijské víťazstvo, je tiež značne nadhodnotená. Príspevky sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé.

success
error