DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Údajná fotografia alžírskej boxerky bola vytvorená pomocou AI

Údajná fotografia alžírskej boxerky bola vytvorená pomocou AI

redakcia Demagog.sk 20.09.2024 novinky

Príspevok šíriaci sa na sociálnych sieťach nedokazuje, že alžírska boxerka je muž. Fotografia bola totiž vytvorená umelou inteligenciou. Príspevok je tak len pokračovaním vlny dezinformácii, ktorá sa okolo boxerky rozpútala počas Olympijskych hier v Paríži 2024.

Na sociálnej sieti Facebook sa šíri fotografia, na ktorej sa nachádza mužská postava s nápisom „She Is Olympic women boxing champion“, teda v preklade „Ona je ženskou olympijskou víťazkou v boxe“. Fotografia odkazuje na alžírsku olympijskú víťazku v boxe Imán Chalífovú, ktorá sa počas olympiády stala terčom dezinformácii. „Typická progresívna žena,“ dodáva autor príspevku. Táto fotografia sa šíri aj v zahraničí, napríklad v Nemecku, vo Francúzsku, v Indii alebo v USA.


Zdroj: Facebook

Fotografiu vytvorila umelá inteligencia

Imán Chalífová je olympijskou víťazkou v ženskom boxe, šírili sa však dezinformácie, že sa narodila ako muž, keďže Medzinárodná boxerská asociácia ju z Majstrovstiev sveta v boxe v roku 2023 vylúčila pre nesplnenie kritérii. Chalífová však vždy vystupovala a súťažila ako žena, jej identitu potvrdil prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach aj boxerkin otec, ktorý zverejnil jej rodný list. Medzinárodná boxerská asociácia svoje tvrdenia o Chalífovej testoch nepodložila dôkazmi, MOV kritizoval jej vylúčenie ako arbitrátne.

V septembri 2024 začala na sociálnych sieťach kolovať fotografia s Chalífovej tvárou a mužským telom. Pôvodne však bola vytvorená umelou inteligenciou v programe MidJourney.

Prvý dohľadatelný výskyt tejto fotografie pochádza z 24. augusta 2024 z účtu s názvom MidJourney prompts na sieti X (predtým Twitter). 

Midjourney je nástroj, ktorý pomocou umelej inteligencie generuje obrázky na základe zadaného textu. Spolu s daným obrázkom publikoval účet aj dva ďalšie obrázky, ktoré Chalífovú zobrazujú ako muža, na jednej z nich má dokonca osoba pripomínajúca Alžírku strnisko. Účet v popise upozorňuje, že všetky publikované obrázky sú vytvorené pomocou AI.


Zdroj: X

To, že sa jedná o dielo umelej inteligencie, je zrejmé aj z viacerých detailov na predmetnej fotografii. Pri detailnejšom pohľade si môže človek všimnúť, že nápisy na fotografii nedávajú zmysel a sú tvorené neidentifikovateľnými znakmi. AI obrázky sa generujú pomocou údajov získaných z iných fotografií, takže nástroje na ich tvorbu často zápasia s detailmi, ktoré môžete na obrázkoch vidieť zriedkavejšie. Typickým príkladom sú práve nezmyselné nápisy, pretože modely umelej inteligencie majú problém vytvoriť texty alebo logá.

Na obrázku je taktiež vidno niekoľko ďalších nezrovnalostí typických pre AI obrázky. Ruka muža stojaceho vľavo je zvláštne deformovaná, neprirodzene taktiež vyzerá necht ruky držiacej kartu, či tvár osoby stojacej vpravo. Neprirodzene tvarované, ruky prsty či zuby sú najbežnejším dôkazom, že fotografia je generovaná umelou inteligenciou. Umelá inteligencia taktiež nezriedka vygeneruje postavy so zlým počtom prstov alebo končatín.

Kolená na fotografii, ktoré majú údajne patriť Chalífovej, pôsobia neprirodzene. Vyretušovane pôsobiace časti s chýbajúcimi detailami (pripomínajúce použitie takzvaného airbrush efektu), podobne ako v prípade tejto fotografie, sú ďalším typickým znakom pre obrázky generované AI.

Obrázok z účtu na sieti X sme nahrali do nástroja Hive Moderation, ktorý sa špecializuje na rozpoznanie AI generovaných obrázkov. Nástroj vyhodnotil, že obrázok s veľkou pravdepodobnosťou obsahuje AI generovaný alebo tzv. deepfake obsah.


Zdroj: Hive Moderation

Podobne nástroj True media, ktorý sa tiež špecializuje na detekciu politických AI obrázkov,  vyhodnotil, že príspevok vykazuje „významný dôkaz manipulácie“.


Zdroj: True Media

Spochybňovali, že je žena

Chalífová sa na olympijských hrách v Paríži 2024 stala víťazkou v boxe v ženskej kategórii do 66 kg. Ešte predtým však bola obvinená z toho, že je mužom a že má oproti súperkám nespravodlivú výhodu.

Dezinformácie ohľadom Chalífovej sa začali šíriť hlavne potom, čo v jej prvom zápase na olympiáde v Paríži 1. augusta 2024 vyhrala nad Taliankou Angelou Cariniovou. Zápas trval iba 46 sekúnd a Cariniová po zápase nepodala svojej súperke ruku. 

Prípadu sa okamžite chytila dezinformačná scéna. Rozšírila sa tak nepravdivá informácia, že Chalífová je trans žena. Dokonca aj niektoré média o nej písali ako o „nežene“ či ju oslovujú mužským zámenom.

Chalífovej účasť na hrách kritizovali aj zakladateľ spoločnosti Tesla Elon Musk, talianska premiérka Giorgia Meloni či spisovateľka J. K. Rowlingová. Tvrdenie, že Chalífová je muž, opakoval aj slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba. „Výsledkom ako vieme je, že táto politika najnovšie presadila, že je legálne, aby muž zmlátil ženu a dostane za to ešte aj medailu,“ napísal 2. augusta 2024 na sociálnej sieti Facebook.

Keď sa na internete začali šíriť nenávistné príspevky voči alžírskej športovkyni, Talianka Cariniová sa ospravedlnila, že súperke nepodala ruku. „Pre celú túto kontroverziu som smutná. Je mi ľúto mojej súperky. Ak MOV (Medzinárodný olympijský výbor, pozn.) tvrdí, že môže súťažiť, tak to rešpektujem,“ povedala talianska boxerka. 

Chalífová po výhre nad Taliankou porazila v štvrťfinále Maďarku Hamoriová, v semifinále Thajčanka Suwannaphengovú a vo finále získala zlatú medailu po výhre nad Číňankou Yangovou.

Vylúčenie Chalífovej označil prezident Medzinárodného olympijského výboru za svojvoľné

Chalífová bez problémov súťažila už na olympiáde v Tokiu 2020. Na Majstrovstvách sveta v boxe v roku 2023 v Indii ju však tesne pred finále diskvalifikovali. 

Medzinárodná boxerská asociácia (IBA) uviedla, že Chalífová podstúpila test, pre ktorý ju spolu s ďalšou boxerkou z Taiwanu zo ženskej súťaže vylúčili. Podľa IBA boxerky neprešli testom príslušnosti k pohlaviu. Asociácia hovorí, že špecifiká týchto testov zostávajú dôverné, ale ukázali, že oba získali konkurenčnú výhodu. Predseda asociácie Umar Kremlev pre ruskú agentúru TASS povedal, že Chalífová má „XY chromozómy“.

Pravidlá IBA totiž zakazujú športovkyniam s chromozómom XY súťažiť na ženských podujatiach. Olympijskú súťaž však neorganizuje Medzinárodná boxerská asociácia, zastrešuje ju Medzinárodný olympijský výbor. Ten skonštatoval, že rod a vek športovcov vychádzajú z údajov v ich pasoch. Imán Chalífová tým splnila podmienku, aby mohla súťažiť na tejto olympiáde. 

Usmernenia MOV vydané v roku 2021, uvádzajú, že športovkyne by mali byť vylúčené zo súťaže žien len vtedy, ak existujú jasné problémy so spravodlivosťou alebo bezpečnosťou. Portál Newsweek uvádza, že trans ženy na olympiáde môžu súťažiť len vtedy, ak prešli tranzíciou pred vekom 12 rokov a teda im nedáva neférovú výhodu mužská puberta. Na olympiáde v Paríži trans ženy nesúťažili.

Prezident MOV Thomas Bach k incidentu povedal: „Máme dve boxerky, ktoré sa narodili ako ženy, vyrastali ako ženy, majú pasy ako ženy a ktoré dlhé roky súťažili ako ženy, a to je jasná definícia ženy.“ MOV tiež uviedol, že Chalífová a Lin boli „obeťami náhleho a svojvoľného rozhodnutia IBA" a že boli v roku 2023 diskvalifikované bez akéhokoľvek riadneho procesu.

IBA počas olympiády zorganizovala tlačovú konferenciu a avizovala, že na nej predloží dôkazy, na základe ktorých športovkyne vylúčil. Na tlačovej konferencii však jej zástupca uviedol, že nemôže zverejniť žiadne výsledky testov, lebo Alžírsky a Taiwanský olympijský výbor ich požiadali, aby výsledky zostali súkromné. Na tlačovke tak nič podstatné nezaznelo, zástupcovia asociácie nepredložili ani žiadne dôkazy (vrátane výsledkov testov).

Medzinárodnú boxerskú asociáciu vedie ruský štátny príslušník Umar Kremlev a financuje ju sankcionovaná spoločnosť Gazprom. Pred týmito udalosťami sa Medzinárodný olympijský výbor rozhodol zbaviť IBA pozície riadiaceho orgánu boxu a vylúčiť asociáciu z olympijských hier pre množstvo problémov vrátane korupcie, finančnej transparentnosti a správy vecí verejných.

Pohlavie nie sú len chromozómy

Lenka Příplatová z Katedry filozofie a dejín prírodných vied Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity sa pre Denník N vyjadrila, že povedať, že Imán Chalífová je (biologický) muž alebo „nežena“, lebo má XY chromozóm, považuje za neprípustné zjednodušenie. 

„Ľudský jedinec je určený súhrou všetkých týchto prvkov, čo sa týka pohlavia,“ napísala na svojom blogu Příplatová. Človek sa teda nestáva mužom iba tým, že má XY chromozóm, povedala pre Denník N vedkyňa a dodala: „Sú aj takí ľudia s XY chromozómom, ktorí majú úplne ženské telo a nemajú ani zvýšené hladiny testosterónu alebo ich telo na hormón nereaguje. Označovať ich za mužov je neuveriteľným zjednodušením komplexity človeka.“

Záver 

Fotografia, ktorá má dokazovať, že olympijská víťazka Imán Chalífová je muž, je dielom umelej inteligencie. Prvý dokázateľný výskyt pochádza z účtu, ktorý publikuje obrázky generované AI a upozorňuje, že všetky publikované fotografie vznikli práve týmto spôsobom. Okrem toho obrázok vykazuje viaceré znaky typické práve pre tento typ obsahu, napríklad deformované časti tela a nezmyselné nápisy. To, že bol obrázok vygenerovaný umelou inteligenciou, potvrdili nezávisle od seba aj dva nástroje na detekciu AI. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili za generovaný umelou inteligenciou.


 

success
error