Článok na portáli Bádateľ varuje pred treťou svetovou vojnou a tvrdí, že NATO plánuje preventívne bombardovanie Ruska. Bádateľ, známy šírením dezinformácií, odkazuje na slová predsedu Vojenského výboru NATO Roba Bauera, ktorý však v skutočnosti hovoril o protiútoku na Rusko v prípade, ak by Moskva zaútočila prvá, nie o preventívnom útoku.
Portál Bádateľ na Facebooku zdieľa článok z 4. decembra 2024, podľa ktorého NATO ohlásilo plány na preventívne bombardovanie Ruska. „Stupňujú sa obavy z 3. svetovej vojny po tom, čo NATO ohlásilo plány na preventívne bombardovanie Ruska,“ píše sa v príspevku. Ten sa odvoláva na slová predsedu Vojenského výboru NATO a ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Článok zdieľali používatelia aj v mnohých skupinách.
Zdroj: Facebook.com
Nepravdivé informácie o preventívnom útoku šírila ruská propagandistická agentúra
Vyjadrenia o preventívnom útoku na Rusko údajne zazneli na podujatí Európskeho centra pre politiku (EPC) 25. novembra 2024, ktorého hosťom bol predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer.
„Bauer vo svojom nedávnom prejave podrobne opísal, ako bez ohľadu na Putinove predošlé varovania začne NATO zhadzovať bomby na Rusko, aby ochránilo svoje záujmy,“ píše sa v článku na stránke Badatel.net.
„Admirál Bauer povedal, že je rozumné, aby NATO začalo preventívne útočiť na ruské vojenské systémy s cieľom zabrániť ich použitiu na akýkoľvek ďalší postup Ruska na Ukrajine,“ tvrdí článok ďalej.
S interpretáciou, že NATO pripustilo preventívny útok na Rusko, prišla už deň po konferencii ruská spravodajská agentúra TASS, parafrázovala pritom vyjadrenie ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova.
„Severoatlantická aliancia ignorovala všetky diplomatické protokoly a dovolila si urobiť vyhlásenia o možnosti preventívnych útokov na Rusko, uviedol najvyšší ruský diplomat Sergej Lavrov,“ píše TASS.
Bauer hovorí o odpovedi na útok Ruska
V skutočnosti Bauer na podujatí hovorí, že NATO zmenilo svoj postoj ohľadom defenzívnej stratégie, ale nie, že sa chystá na preventívne útoky.
„Myšlienka bola, že sme obranná aliancia, takže budeme len sedieť a čakať, kým nás napadnú. A potom, keď nás napadnú, budeme schopní zostreliť šípy (strely), ktoré k nám prídu. Ale múdrejšie je, urobiť nielen toto, ale aj zaútočiť na lukostrelca (pôvodcu), ktorý je v Rusku, ak nás Rusko napadne,“ povedal Bauer (v čase od 50:02).
Článok Bádateľa obsahuje video tohto vystúpenia zo sociálnej siete X, je však zostrihané tak, aby zobrazovalo len druhú časť Bauerovho výroku o útoku na Rusko.
Bauer odpovedal na otázku moderátorky diskusie, či sú Európa a NATO pripravené na možnosť potenciálneho útoku. Podľa jeho slov má NATO bojovú pripravenosť aj jednotky. Dodáva, že výzvou ostáva nákup materiálu, ktorý treba dokúpiť alebo nahradiť. Podľa Bauera musí NATO viac investovať do vzdušnej obrany a do spôsobilostí zásahu v hĺbke nepriateľského územia (v čase od 43:04).
Následne uvedie spomínané vyjadrenia o odvetnom zásahu v prípade útoku Ruska, ktoré odznejú aj vo videu. V ďalšej časti rozhovoru Bauer zdôrazňuje, že NATO neplánuje ani nechce útočiť na Rusko, útok by prišiel iba v prípade, že by Rusko zaútočilo ako prvé.
„Takže potrebujete kombináciu hlbokých presných úderov, ktorými môžete vyradiť zbraňové systémy, ktoré sa používajú na útok na nás, a samozrejme, keďže sme obranná aliancia, budeme musieť prijať prvý úder. Takže Rusko začne konflikt, pretože my nebudeme útočiť na Rusko z ničoho nič,“ hovorí admirál vo videu.
Hovorca NATO pre fact-chekingový portál Logical Facts potvrdil, že tvrdenia, podľa ktorých Bauer povedal, že NATO zaútočí ako prvé na Rusko, sú nepravdivé a že admirál v žiadnom bode nenavrhoval, aby NATO zaútočilo na Rusko.
Logical Facts, signatári kódexu Medzinárodnej siete fact-checkerov, upozornili na to, že dezinformáciu o vyjadrení Roba Bauera začal šíriť ruský portál EADaily. Uviedol citáciu Bauera, ktorá končila nepresným tvrdením „musíme zaútočiť prví” namiesto skutočného „musíme prijať prvý úder.” Nepravdivú citáciu okrem ruskej štátnej agentúry prebrala aj ukrajinská tlačová agentúra UNIAN.
Rusko sa vyhráža jadrovými zbraňami
Spojené štáty americké sú dlhodobým spojencom a podporovateľom Ukrajiny. Od začiatku invázie jej poskytli vojenskú pomoc vo výške vyše 61 miliárd amerických dolárov. USA Kyjevu poskytli napríklad systémy protivzdušnej obrany s muníciou, riadené raketové systémy či radary na sledovanie vzdušného priestoru.
Prezident Biden však dlhodobo odmietal povoliť Ukrajine používať armádne taktické raketové systémy dlhého doletu (ATACMS) dodané Spojenými štátmi na ciele na ruskom území. Moskva varovala, že ich použitie by predstavovalo prekročenie červenej čiary.
17. novembra 2024 odchádzajúci prezident povolil Ukrajine použiť zbrane vyrobené v USA na zasiahnutie cieľom hlboko v ruskom území.
Rusko 18. novembra varovalo pred „primeranou a citeľnou“ reakciou na tento krok. Ruské ministerstva zahraničných vecí uviedlo, že takýto útok na ruskom území „by predstavoval priame zapojenie Spojených štátov a ich satelitov do nepriateľských akcií proti Rusku.“
Ukrajina má však právo na dodávky zbraní podľa Článku 51 Charty OSN, ktorý uznáva prirodzené právo štátov na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu v prípade ozbrojeného útoku. Tento článok umožňuje štátom žiadať pomoc, vrátane vojenskej podpory, od iných krajín alebo kolektívnych obranných organizácií, aby čelili agresii, pokiaľ Bezpečnostná rada OSN neprijme opatrenia na udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Rusko 19. novembra uviedlo, že na jeho Brjanskú oblasť bolo vypálených šesť rakiet ATACMS. V ten istý deň – v tisíci deň plnoformátovej invázie – schválil Vladimir Putin zmeny v ruskej jadrovej doktríne a stanovil nové podmienky, za ktorých by krajina zvážila použitie svojho arzenálu. Doktrína teraz hovorí, že aj útok z nejadrového štátu, ak bude podporovaný jadrovou mocnosťou, bude považovaný za spoločný útok na Rusko.
Podľa zmien by veľký útok na Rusko konvenčnými raketami, bezpilotnými lietadlami alebo lietadlami mohol spĺňať kritériá jadrovej reakcie, rovnako ako útok na Bielorusko alebo akékoľvek kritické ohrozenie ruskej suverenity. Akúkoľvek agresiu voči Rusku zo strany štátu, ktorý je členom koalície, by Moskva považovala za agresiu celej skupiny.
Aktualizácia však bola navrhnutá ešte v septembri pred povolením od amerického prezidenta zasahovať ciele na Ruskom území americkými raketami.
Portál Bádateľ opakovanie zdieľa dezinformácie
Stránka Badatel.net, ako aj jej facebookový profil, je už z minulosti známy zdieľaním dezinformácii. V Demagog.sk sme sa napríklad venovali ich nepravdivým tvrdeniam o údajnom poklese dopytu po elektromobiloch, vymyslenom závere štúdie o rúškach, majetkových pomeroch novinárky, údajnom zákaze kávy, či tvrdeniam, že zvyšovanie úrovne CO₂ v atmosfére nie je prospešné pre život na Zemi.
Projekt Konšpirátori.sk zaradil Bádateľa na zoznam webov so sporným obsahom. V odbornom posudku sa píše, že stránka obsahuje materiály „podvodného a šarlatánskeho charakteru ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne“, „klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu“, či „konšpiračné teórie a „bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia“.
Od septembra do novembra 2024 bola facebooková stránka portálu Bádateľ nedostupná, podľa denníku SME však voči nej nezasiahla spoločnosť Meta, ale bolo to rozhodnutie administrátorov. Za šírenie nebezpečných medicínskych dezinformácii počas pandémie podalo na portál Ministerstvo zdravotníctva SR trestné oznámenie, stíhanie však bolo prerušené z dôvodu nedostatku dôkazov.
Záver
Tvrdenie, že NATO plánuje preventívne bombardovanie Ruska, nie je pravdivé. Predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer vo svojich vyjadreniach na podujatí EPC nehovoril o preventívnych útokoch, ale o obrane a reakcii na prípadnú agresiu zo strany Ruska. Jeho slová boli vytrhnuté z kontextu a skreslené, čo potvrdili aj predstavitelia NATO. Aliancia zdôrazňuje, že akékoľvek vojenské akcie by prišli len ako reakcia na útok, nie z vlastnej iniciatívy. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivý.
Zdroj fotografie: NATO, CC BY-NC-ND 2.0