DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Plesnivec alpínsky je symbol horských armádnych jednotiek

redakcia Demagog.sk 27.05.2025 novinky

Na Facebooku sa šíri fotografia bývalého starostu oravskej obce Babín Petra Laťáka s predsedom strany Demokrati Jaroslavom Naďom. Príspevky naznačujú, že Laťák mal na košeli pripnutý fašistický symbol. Na zábere má pripnutý odznak 10. samostatnej horskej útočnej brigády „Edelweiss“, ktorá je však regulárnou súčasťou Ozbrojených síl Ukrajiny. Nejde o totožný symbol s nacistickou ikonografiou. Plesnivec alpínsky je symbolom rôznych moderných horských jednotiek, napríklad záchrannej služby v Chorvátsku či armádnej jednotky Poľsku. Obvinenia o údajnom fašizme na Ukrajine sú súčasťou dlhodobej ruskej propagandy.

K zdieľanej fotografii Jaroslava Naďa a Petra Laťáka na Facebooku je priložená snímka obrazovky s textom o 10. horskej útočnej brigáde Ukrajiny a popisom „Fašisti“. Text odkazuje na odznak na košeli Petra Laťáka. Príspevok má na Facebooku od 14. mája 189 zdieľaní.

Fotografiu s tvrdením, že Laťák má na košeli pripnutý odznak s fašistickým symbolom, pôvodne prezentoval na tlačovej konferencii po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (od 6:05). Na túto fotografiu následne opätovne upozornil aj v diskusnej relácii verejnoprávnej televízie. Rovnaký naratív zaznel aj v diskusnej relácii televízie TA3 od poslanca strany Smer-SD Richarda Glücka.

Pôvodnú fotografiu z príspevku bez priloženého záznamu obrazovky pôvodne na Facebooku v máji 2024 zdieľal Peter Laťák s popisom: „volim do EU Demokratov“. 

Plesnivec alpínsky je štandardným symbolom horských armádnych jednotiek

Odznak, ktorý má Peter Laťák na košeli, zobrazuje kvet plesnivca alpínskeho, známeho pod nemeckým názvom Edelweiss, s prekríženými valaškami na modro-bielo-šedom pozadí. 

Názov Edelweiss, čo po slovensky znamená plesnivec, je v kontexte ozbrojených síl rôznych krajín známy najmä ako insígnia niektorých špeciálnych jednotiek.

Plesnivec bol prvýkrát použitý ako vojenský symbol v rakúsko-uhorskej armáde už v 20. storočí. Počas druhej svetovej vojny ho vo forme odznaku prevzali horské jednotky nemeckého Wehrmachtu, čo prispelo k jeho kontroverznému vnímaniu v historickom kontexte. 

V povojnovom období začlenili plesnivec viaceré moderné štáty do insígnií svojich horských jednotiek. Napríklad nemecké ozbrojené sily Bundeswehr používajú plesnivec alpínsky dodnes ako súčasť znaku svojich horských vojsk. Podobne tento symbol využíva napríklad armáda Poľska či Chorvátska horská záchranná služba. Rovnaký názov niesla v rokoch 2011 až 2016 aj jednotka ruskej armády.

10. horská útočná brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny vznikla v roku 2015 v reakcii na ruskú agresiu. Od svojho vzniku pôsobí ako regulárna súčasť ukrajinskej armády a zúčastnila sa viacerých obranných operácií na východe krajiny. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil 14. februára 2023 tejto jednotke čestné pomenovanie „Edelweiss“. Brigáde bol tento názov udelený na základe jej príkladného plnenia úloh pri obrane územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. Od vydania tohto dekrétu brigáda oficiálne nesie názov „10. samostatná horská útočná brigáda ‚Edelweiss‘ pozemných síl Ozbrojených síl Ukrajiny“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí to o deň neskôr na sociálnej sieti Twitter označilo za dôkaz o nacistoch na Ukrajine.

Textový popis na fotografii nie je úplný

K fotografii zdieľanej na Facebooku je pripojená snímka obrazovky textu z Wikipédie, ktorý uvádza: „10. horská útočná brigáda ‚Edelweiss‘ je jednotka ukrajinských pozemných síl. Brigáda so sídlom v Kolomyji a súčasťou operačného veliteľstva Západ bojovala vo vojne v Donbase ...“ Tento text však nie je zobrazený celý - na zázname obrazovky chýba jeho pokračovanie, ktoré v pôvodnom zdroji ďalej uvádza: „... a pri ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Počas týchto konfliktov brigáda bránila Marinku, Popasnu, Mariupol a Bakhmut.“ 


Preklad anglického textu o 10. samostatnej horskej útočnej brigáde. Zdroj: Wikipedia.com

Práve oblasť Donbasu, ktorou končí popis na zdieľanej fotografii, sa stala cieľom dezinformácií a propagandy. Šírili sa nepodložené tvrdenia o údajnej genocíde na tomto území, ktorú mali páchať ukrajinské sily (.pdf, s. 5). Takéto tvrdenia sa objavovali aj v komunikácii niektorých slovenských politických predstaviteľov. Šíril ich napríklad súčasný premiér Robert Fico, europoslanec Ľuboš Blaha, minister zahraničných vecí Juraj Blanár ale aj bývalý predseda najvyššieho súdu a kandidát na prezidenta Štefan Harabin.

To, že na Donbase nie sú žiadne dôkazy o genocíde rusky hovoriaceho obyvateľstva,  potvrdili viaceré nezávislé pozorovateľské misie medzinárodných organizácii. Poradný výbor Rady Európy pre ochranu národnostných menšín v roku 2014 skonštatoval, že práva menšín sú na Donbase dodržiavané (pdf, s. 2). K rovnakému záveru dospeli aj Vysoká komisárka pre národnostné menšiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE) a taktiež Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. (pdf, s. 23). O údajnej genocíde ruskej menšiny na Donbase neexistujú žiadne dôkazy.

Extrémistické symboly reguluje Trestný zákon

Slovenská republika vo svojom právnom systéme zakazuje propagáciu hnutí a ideológií smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

Zákaz vyplýva predovšetkým z ustanovení Trestného zákona, konkrétne z § 421 a § 422. Tieto paragrafy definujú skutkové podstaty trestných činov podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd, a rovnako aj výroby, rozširovania či verejného vystavovania extrémistických materiálov. Súčasťou týchto materiálov môžu byť aj symboly a znaky, ktoré sú neoddeliteľne spojené s totalitnými režimami a ich ideológiami.

Ministerstvo vnútra ako extrémistickú symboliku prezentuje znaky nacistického Nemecka, ako je hákový kríž, číselná symbolika, či symbol SS.

Trestný zákon však konkrétne ideológie a symboly nemenuje. Zaradenie vychádza z historických skúseností, odborných analýz a judikatúry slovenských súdov.

Demagog.sk preto oslovil odborníka na politický extrémizmus a súdneho znalca Mateja Medveckého. K predmetnému symbolu v mailovej komunikácii 22. mája 2025 uviedol, že podľa jeho odborného názoru „symbol kvetu plesnivca, ktorý sa nachádza na odznaku, nie je identický so symbolom kvetu plesnivca, ktorý používali nemecké horské jednotky počas 2. svetovej vojny.“ Ako spresnil, rozdiel spočíva v absencii stopky a odlišnom grafickom vyhotovení samotného kvetu. Zdôraznil, že ani variant odznaku horských vodcov Wehrmachtu - znázornený napríklad v príručke Nimmergut: Deutsche Orden und Ehrenzeichen 1800-1945 - nie je zhodný so symbolom ukrajinskej brigády.

Medvecký uviedol, že sa v rámci svojho výskumu národnosocialistickej scény stretol s využitím symbolu plesnivca len výnimočne a výlučne v podobe, akú používali nemecké horské jednotky počas druhej svetovej vojny. „Doteraz som sa však v rámci národnosocialistického prostredia nestretol s tým, že by takto orientované osoby alebo skupiny používali symbol brigády, tzn. plesnivec s valaškami/sekerami na modro-bielo-šedivom pozadí v zelenom štíte,“ uviedol. Dodal, že nemá vedomosť o tom, aký význam, ak vôbec nejaký, tomuto symbolu súčasná národnosocialistická scéna pripisuje.

Na Slovensku bol v minulosti prípad, ktorý sa týkal zneužitia názvu „Edelweiss“ v kontexte podpory extrémistickej ideológie. V 90. rokoch prvostupňový súd právoplatne odsúdil študenta za vydávanie časopisu pod týmto názvom, ktorý obsahoval otvorene neonacistický obsah vrátane glorifikácie Waffen SS, popierania holokaustu a rasistickej propagandy.

Tvrdenia o fašistoch a nacistoch na Ukrajine šíri ruská propaganda

Obvinenia z fašizmu a nacizmu na Ukrajine sú súčasťou ruskej dezinformačnej kampane, ktorej cieľom je legitimizovať ruskú agresiu na Ukrajine, ktorá sa začala anexiou Krymu v roku 2014. Jedným z príkladov sú nepravdivé informácie o genocíde rusky hovoriacich obyvateľov Donbasu, ktoré sa začali šíriť po pro-európskych protestoch v Kyjeve v rokoch 2013 a 2014.  

Putin deň po začiatku invázie, 25. februára 2024, nazval Zeleského a jeho vládu „gangom narkomanov a neonacistov, ktorí obsadili Kyjev a všetkých Ukrajincov vzali ako rukojemníkov." 

Tvrdenia, že na Ukrajine je fašistický či nacistický režim, odmietajú aj odborníci a odborníčky na genocídu, nacizmus a druhú svetovú vojnu. Spoločné vyhlásenie podpísalo viac ako 300 akademikov a akademičiek. Vo vyhlásení vysvetľujú: „V Kyjive nie je žiadna nacistická vláda, ktorú by mohla Moskva vykoreniť. Na Ukrajine neprišlo ku genocíde ruského národa. A ruské vojská nie sú na oslobodzovacej misii.“ Odborníci a odborníčky v liste zároveň priznávajú prítomnosť pravicových extrémistov a násilných xenofóbnych skupín - tak, ako je tomu aj v iných krajinách. Podľa akademickej obce však nič z toho neospravedlňuje ruskú agresiu a prekrúcanie reality na Ukrajine.

Jared McBride, profesor histórie špecializujúci sa na nacionalistické hnutia, násilie a genocídu v Rusku a na Ukrajine, pre FactCheck.org povedal, že neo-nacistické a krajne pravicové skupiny nemajú na Ukrajine zásadný vplyv. 

V roku 2019 získalav parlamentných voľbách koalícia krajne pravicových strán Pravý Sektor, Sloboda a strana hnutia Azov - Národný zbor  2,15 % hlasov, do parlamentu sa nedostali. V prezidentských voľbách 2019 získal najúspešnejší kandidát z krajnej pravice, Ruslan Košulynskyj zo strany Sloboda, 1,62 % hlasov.

Pozorovacie misie OBSE skonštatovali, že v posledných parlamentných (.pdf, s. 3) a prezidentských (.pdf, s. 3) voľbách, ktoré sa na Ukrajine uskutočnili v roku 2019, prebiehala súťaž a základné slobody boli dodržané.

Záver

Na sociálnych sa šíri tvrdenie, že bývalý starosta obce Babín Peter Laťák nosí symbol fašistickej jednotky. Tieto tvrdenia súvisia s jeho fotografiou s Jaroslavom Naďom, na ktorej mal Laťák pripnutý odznak 10. samostatnej horskej útočnej brigády „Edelweiss“. Symbol na odznaku nie je totožný s nacistickou ikonografiou a jednotka, ku ktorej patrí, je regulérnou súčasťou ukrajinskej armády. Odborníci na extrémizmus aj historici upozorňujú, že podobné obvinenia z nacizmu na Ukrajine sú súčasťou ruskej propagandy. Príspevok sme preto v rámci spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivý. 

 

Zdroj fotografie: Tobias Gasser, CC BY-SA 2.5

success
error