DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Keď je reč o diaľniciach, politici sa mýlia extra často

Keď je reč o diaľniciach, politici sa mýlia extra často

Veronika Frankovská 29.01.2022 novinky

Existujú v diskusných reláciách témy, pri ktorých sa politici seknú vo faktoch častejšie než zvyčajne? 

22 percent – taký je priemerný počet nepravdivých či zavádzajúcich tvrdení v politických reláciách. Demagóg.SK to vypočítal z databázy vyše 15-tisíc výrokov, ktoré overil od roku 2010. Zjednodušene povedané teda platí, že každé piate faktické tvrdenie, ktoré politik v diskusii povie, nesedí.

Sú však témy, pri ktorých sa politici mýlia častejšie. Ukazuje to pilotná analýza, na ktorej portál spolupracoval s Jozefom Kapustom a Dominikom Halvoníkom z Katedry informatiky Univerzity Konštantína filozofa v Nitre.

Nitrianski výskumníci pomohli v databáze tisícok tvrdení identifikovať podstatné mená – nositeľov tém – a priradili im pravdivostnú hodnotu, s ktorú factcheckeri bežne pracujú. Takýto prístup textovej analýzy je spoľahlivý asi na 95 %.

Pri malom percente prípadov sa stane, že počítačový program nerozozná správne vyskloňované slovo (eurám), nepriradí ho k správnemu základnému tvaru (euro) a v štatistike potom chýba.

Demagóg.SK následne v takto pripravenej databáze hľadal témy, ktoré zazneli v debatách najmenej 100-krát a politici sa v nich mýlili nadpriemerne často. Medzi také patrí „nezamestnanosť”, kedy sú vedľa v 29 % prípadov.

Ešte viac nepresností zaznieva, keď príde reč na Európu – napríklad, keď diskutéri porovnávajú situáciu u nás a inde. Vtedy je chybné takmer každé tretie tvrdenie (32 %).  Najväčšiu chybovosť vykazujú debaty od diaľniciach. V nich nesedí až 38 % tvrdení.

Téma diskusie teda môze byť dobrou pomôckou, kedy pri pozeraní politických debát zbystriť pozornosť a dodatočne si overiť počuté fakty.

Celú analýzu o témach, pri ktorých sa politici mýlia častejšie než zvyčajne, si môžete pozrieť tu.

Táto analýza vznikla aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.

success
error