DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Zelenskyj prišiel položiť kyticu so stuhou k pamätníku, nenarovnával ju nohou

Zelenskyj prišiel položiť kyticu so stuhou k pamätníku, nenarovnával ju nohou

Timotej Kováčik 14.07.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri príspevok, ktorý podľa jeho autora zachytáva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ako nohou upravuje stuhu vo farbe ukrajinskej vlajky. Príspevok zo Zelenského oficiálnej návštevy Prahy pobúril mnohých komentujúcich, avšak jeho interpretácia je nepravdivá. Zo záberov je zrejmé, že Zelenskyj si pri kladení kyticu so stuhou najskôr položil na topánku a následne od nej len ustúpil smerom dozadu.

Na Facebooku sa šíri fotka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pri pamätníku 17. novembra v Prahe počas jeho oficiálnej návštevy Českej republiky. Údajne na nej pri kladenía kytice narovnáva stuhu vo farbách ukrajinskej vlajky nohou. Príspevok označuje Zelenského ako “tupé hovädo” a komentujúci odsudzujú pošliapavanie národného symbolu Ukrajiny.

V skutočnosti sa jedná o záber z videa, na ktorom sa Zelenskyj spolu s českým premiérom Petrom Fialom kladú kyticu k pamätnej doske. Ako je možné vidieť vo videu, Zelenskyj, spolu s českým premiérom pristúpi k pamätnej doske a po položení kytice od nej priamym pohybom ustupuje, následne sa pokloní hlavou.

Na fotke Českej tiskovej kancelárie je tiež vidieť, že Zelenskyj si stuhu najskôr pri pokľaknutí položil na nohu. Zdieľaná fotka pochádza práve z momentu, kedy Zelenskyj ustupuje pravou nohou dozadu a špičku topánky vyťahuje spod stuhy kytice. V kombinácii so zábermi z videa je však zrejmé, že ukrajinský prezident stuhu nohou nenarovnáva.

Facebookové príspevky, ktoré uvádzajú, že Zelenskyj nohou narovnáva stuhu vo farbách jeho krajiny, sme preto v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook označili ako nepravdivý.

success
error