DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Za pojednávanie tri dni pred voľbami je zodpovedný súd, nie polícia

Za pojednávanie tri dni pred voľbami je zodpovedný súd, nie polícia

Kamila Kvasnicová 09.08.2023 novinky

Termín hlavného pojednávania určuje súd, konkrétne predseda senátu – nie polícia, ani jej vyšetrovatelia. Nie je preto korektné vzťahovať stanovenie termínu tri dni pred voľbami na „Hamranovu“ políciu. Navyše, súd poskytol vysvetlenie.

Nezaradený poslanec a podpredseda strany Život-NS Filip Kuffa, jeho brat Gregor Kuffa a ich otec Štefan Kuffa obžalovaní pre prečin nebezpečného vyhrážania formou spolupáchateľstva. Prípad súvisí s podozreniami z podvodov s pôdou a útokmi na farmárov. 

Podľa trestného poriadku trestné stíhanie vykonáva vyšetrovateľ Policajného zboru. Po skončení vyšetrovania predkladá návrh na podanie obžaloby prokurátorovi, ktorý buď podá alebo nepodá obžalobu súdu.

V prípade Kuffovcov podal prokurátor na Okresný súd Kežmarok návrh na obžalobu 21. decembra 2022. Súd obžalobu prijal a hlavné pojednávanie vo veci nariadil na 27. september 2023. 

Kuffovci už predtým odmietli, že by sa dotknutému farmárovi vyhrážali alebo ho bili.

Krajský súd Prešov pre Demagóg.SK uviedol, že „po preštudovaní spisového materiálu podľa poradia pridelenej agendy zákonnému sudcovi, súd prijal predmetnú obžalobu a (...) stanovil termín hlavného pojednávania (...) na 14. jún 2023, pričom tento bol zrušený z dôvodov na strane obhajkyne, ktoré súd akceptoval.“

Do júna súd vykonával procesné úkony ako doručenie obžaloby, výzva na oznámenie návrhov na dokazovanie vrátane poučenia s určenou lehotou na vyjadrenie účastníkov.

Termín 27. september Okresný súd Kežmarok nariadil „podľa kapacitných možností súdu v rámci pridelených pojednávacích dní v zmysle Rozvrhu práce na rok 2023 a s ohľadom na už naplánované termíny v iných ďalších veciach, s prioritou väzobných trestných vecí.“

 

success
error