DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Tam bolo viacero kompromisov, resp. návrhov na stole a jeden z tých návrhov znel, že v poriadku, my budeme súhlasiť s dočasným eurovalom, aj preto, aby sme neblokovali všetkých 16 ostatných krajín, a naši partneri spolu s nami odmietnu ten trvalý euroval. Tzn., spoločne budeme súhlasiť s dočasným a spoločne odmietneme trvalý euroval. Toto bolo zamietnuté. Potom sme navrhli že v poriadku, tak zelená karta pri dočasnom eurovale, tzn., každý nech hlasuje, ako uzná za vhodné a zelená karta pri trvalom eurovale. Potom bol na stole ešte tretí návrh, to bol text, ktorý pripravila premiérka, o ktorom nás informovala, že ho má predjednaný s pánmi Junckerom a Rompuyom a tak isto s nemeckou kancelárkou Merkelovou. To sa ale nakoniec ukázalo ako nepriechodná možnosť. Čiže my sme mali snahu nájsť dohodu, bohužiaľ, naše kompromisy boli odmietané.

Richard Sulík, Robert Fico, Béla Bugár - 17.10.2011
Pravda

Intenzívne rokovania vládnej koalície o eurovale počas viac ako jedného mesiaca so sebou priniesli aj pomerne veľké množstvo návrhov kompromisov, ktoré mali smerovať ku konečnému prijatiu v hlasovaní.

Zo strany SaS vzišli konkrétne návrhy 6.októbra. SaS ponúkla schválenie eurovalu za podmienky, že pri hlasovaní o trvalom eurovale (ESM), ktoré sa uskutoční budúci rok, zaujme koalícia odmietavé stanovisko. Napriek tomu, by eurozóna ESM mohla prijať, pretože v tomto prípade sa vyžaduje súhlasné stanovisko 95% hlasov.

Nasledovným návrhom bolo právo veta pre jednotlivé parlamentné strany a vytvorenie komisie, v ktorej by toto právo mohli strany využiť. Týmto spôsobom by vznikla možnosť blokovania pôžičiek zadĺžených štátov aj po prijatí eurovalu. Tento návrh bol prezentovaný aj ako "zelená karta".Premiérka návrhy SaS odmietla.

Noviny.sk, 7.októbra:
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) odmietla návrh na riešenie eurovalu, ktorý prezentovali tento štvrtok (6.10.) predstavitelia koaličnej SaS. Šéfke vládneho kabinetu sa nepozdáva, že liberáli podmieňujú svoj súhlas odmietnutím trvalého eurovalu (ESM) a ani právo veta, ktorým by mohli parlamentné strany blokovať pôžičky v rámci stabilizačného mechanizmu.

Podobný návrh priniesol aj 23.septembra (SITA) poslanec SDKÚ Ondrej Matej pre SITA:
..o konkrétnom uvoľnení peňazí pre konkrétny štát by koalícia rozhodovala znova s tým, že každá strana by mala právo veta. O. Matej : "O tom je náš návrh, aby o pôžičke nerozhodol minister financií, ale koaličné strany s právom veta." V danom období návrh odmietala SaS.

Tretí návrh, o ktorom hovorí R.Sulík, bol iniciovaný zo strany premiérky. Bol založený na vyjednaní ústupkov štátov eurozóny pre Slovensko. tento návrh sa však stal časom neprijateľný aj pre Radičovú.

Aktuality.sk, 8.októbra:
Aktuálny už údajne nie je ani Radičovej návrh pokúšať sa o vyhlásenie a ústupky ostatných štátov eurozóny voči Slovensku. Premiérka to zdôvodnila opakovanými euroskeptickými stanoviskami SaS.   

Deň pred osudným hlasovaním 10.októbra malo SaS na stole kompromis z dieľne premiérky, podľa ktorého mal vzniknúť dodatok ku koaličnej zmluve, ktorý by každému z koaličných partnerov ponúkol veto v otázke schvaľovania konkrétnych pôžičiek jenodlivým krajinám. Kompromis nebol SaS prijatý vzhľadom na to, že nezaručoval odmietnutie ESF vládou v budúcsnoti.

Hodnotenie zmenené 21.8.2013 zo zavádzanie na pravda.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.10.2011
success
error