DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Nepočul som nemeckého politika, ktorý by povedal, že Nemecko by mohlo byť v takej pozícii, že všetkým dovolí ostatným požičiavať, len zachráni nejaký nemecký cent. Z úst pani premiérky a pána Sulíka a SaS zaznieva už niekoľko dní, že je možné, že zo Slovenska nepôjde ani cent a zároveň my dovolíme ostatným zachrániť Európu.

Jozef Kollár, Radoslav Procházka, Marek Madaric - 10.10.2011
Pravda

Tlačová správa SaS 8.10.2011: Euroval v súčasnej podobe predstavuje pre Slovensko riziko obrovských ekonomických škôd, a preto je pre SaS neprijateľný a v tejto podobe ho poslanci za SaS nepodporia. Ako zodpovedná politická strana sme vo štvrtok (6. 10. 2011) ponúkli také riešenie, o ktorom sme presvedčení, že vďaka nemu daňoví poplatníci nebudú musieť posielať svoje peniaze do takých krajín, ktoré hospodária nezodpovedne a ktoré nedodržiavajú pravidlá. Koniec-koncov tento postoj prezentovala aj premiérka Iveta Radičová po rokovaní koaličnej rady v Častej – Papierničke (12. 9. 2011).

SITA 28.9.2011: Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár po rokovaní s premiérkou za zatvorenými dverami potvrdil, že to vyzerá na dohodu. "Chceme riešenie, ktoré bude spĺňať dve podmienky, tou prvou je, že nebudeme blokovať ostatné krajiny, aby vytvorili euroval. Druhou podmienkou je, aby toto riešenie nevytiahlo zo slovenských daňovníkov jeden jediný cent," vyjadril sa Kollár. Radičovej návrh podľa neho tieto podmienky spĺňa.

12.septembra po rokovaní koalície v Častej Papierničke Radičová uviedla: „V otázke podpory eurovalu medzi nami nedošlo k dohode. Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale. Máme zhodu, že pri eurovale budeme postupovať tak, aby občania neprišli ani o cent."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.10.2011
success
error