KDH
Pán prezident práve v piatok podpísal dva zákony, zásadné zákony liekovej reformy, ktoré vlastne prinesú do zdravotníctva viac peňazí, ktoré prinesú budúci rok 100 až150 miliónov eur, ktoré ušetríme na liekoch a proti tejto reforme naozaj zásadne aj protestovali farmaceutické spoločnosti.
V čase schvaľovania nových zákonov upravujúcich liekovú politiku, zástupcovia farmaceutických asociácií farmaceutického priemyslu na Slovensku (Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL), Asociácia generických výrobcov (Genas) a Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) jednoznačne nesúhlasili s reformami v liekovej politike. Svoje nesúhlasné stanovisko vyjadrili v tlačovej správe z 9. Júna 2011, ktorá bola reakciou na tlačovú správu MZ SR „ Koalícia schválila reformu liekovej politiky.“
Jedným z argumentov farmaceutických spoločností proti schváleniu nového zákona o rozsahu bolo tvrdenie, že pri schvaľovaní tohto zákona sa obišiel štandardný legislatívny proces pri tvorbe zákonov, resp. že návrh nového zákona, ktorý bol predložený vláde na rokovanie, nebol vôbec pripomienkovaný v rámci pripomienkového konania.
Ďalším argumentom proti novelizácii liekovej politiky bola nevhodnosť opatrenia generickej preskripcie, teda predpisovanie účinnej látky namiesto konkrétneho názvu lieku. ADL 3. júna 2011 vyjadrila svoje stanovisko k tomuto opatreniu v tlačovej správe, ktorou reagovala na vyjadrenie ministerstva zdravotníctva zo dňa 30. mája 2011. Farmaceutické spoločnosti predpokladajú, že opatrenie podľa ktorého, bude lekár raz mesačne informovaný o tom, ktorý liek pacient užíva, prinesie zmätok a neprehladnosť. ADL vo svoje správe tvrdí, že žiadna z našich susedných krajín doposiaľ nezaviedla povinnú generickú preskripciu.
Podľa informácií SITA farmaceutické spoločnosti ďalej upozorňujú, že z pripravovaných zmien nebudú profitovať pacienti, a že novozavedené opatrenie môžu mať negatívny dopad aj na dostupnosť liekov, keďže sa domnievajú, že v dôsledku nižšej ceny liekov sa môže posilniť vývoz našich liekov do zahraničia.
Okrem subjektov slovenského farmaceutického priemyslu, výhrady k zmenám v liekovej politike na Slovensku vyjadrili aj subjekty zo zahraničia . Podľa informácií SITA, veľvyslanci siedmich štátov Európskej únie požiadali v júni 2011 premiérku Ivetu Radičovú listom o zmeny v zákone o liekoch a zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Išlo o veľvyslancov krajín, na území ktorých pôsobia silné farmaceutické spoločnosti- Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, Veľká Británia a USA.