DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Jednoducho vždy existujú alternatívy. Kráčať po ceste len preto, že tam kráča nejaký dav a ten dav tam kráča preto, lebo francúzske a talianske banky sú v problémoch, pretože disponujú 95 % dlhopisov Grécka.

Daniel Krajcer vs. Rafael Rafaj - 03.10.2011
Nepravda

Agentúra Bloomberg: Banky v Nemecku patria medzi najväčších zahraničných vlastníkov gréckych dlhopisov. Na konci minulého roka (2010) mali grécke dlhopisy za 22,7 miliardy eur. Najväčšími veriteľmi Grécka sú síce francúzske banky, ktoré evidujú celkové pohľadávky vo výške 55,6 miliardy eur, ale grécke vládne dlhopisy tvoria z toho "len" 15 miliárd eur. Celková hodnota francúzskych pohľadávok je taká vysoká preto, lebo grécka Emporiki Bank je dcérou francúzskej Crédit Agricole. Nemecké finančné ústavy nemajú v Grécku žiadnu väčšiu banku.

Denník sme: Podľa údajov Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) talianske banky vlastnia grécke dlhopisy v hodnote 193 mil. eur.
Podiel gréckych dlhopisov v bilancii slovenského bankového sektora nie je veľmi vysoký a nepredstavuje významné riziko pre banky. Podľa výkonného riaditeľa útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimíra Dvořáčka majú slovenské banky v gréckych dlhopisoch zhruba pol miliardy eur. "Slovenský bankový sektor nemá veľmi vysokú expozíciu v gréckych dlhopisoch, celkový objem je 500 mil. eur,“, informoval internetový server 24hodín.

Z daných údajov vyplýva, že talianske a francúzske banky nemôžu vlastniť 95% gréckych dlhopisov. Dokonca slovenské banky vlastnia viac gréckych dlhopisov ako talianske.
Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2011
success
error