DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

My máme dlhodobo jednoznačný postoj pokiaľ sa týka už samotnej tej prvej pôžičky 800 miliónovej Grécku. My sme to prezentovali už v predvolebnej kampani, že nemienime podporovať nezodpovedné štáty.

Daniel Krajcer vs. Rafael Rafaj - 03.10.2011
Pravda

R. Rafaj sa v diskusnej relácií vyjadril, že už v predvolebnej kampani (parlamentné voľby 2010, pozn.) prezentovali, že nemienia podporovať nezodpovedné štáty. Podobné predsavzatie sa však nenachádza vo volebnom programe (.pdf) SNS.

V časti Hospodárstvo na str. 9, ani v časti Zahraničná politika a európska integrácia sme nenašli žiadnu zmienku o podpore či nepodpore nezodpovedných štátov. Takúto zmienku sme nenašili ani v ostatných častiach programu.

Na druhej strane sme našli vyjadrenie, že SNS odmieta konkrétnu pôžičku Grécku pred voľbami. Ako uvádza ČTK: Finančná pomoc zadlženému Grécku vyvolala na Slovensku značný odpor. Väčšina opozičných strán je proti tomu, aby Slovensko podalo pomocnú ruku Aténam. V názore na pôžičku nie je jednotná ani koalícia. Premiér Robert Fico (Smer-SD) podmienil rozhodnutie o pomoci schválením úsporných opatrení v gréckom parlamente, čo má vyjsť až na obdobie po slovenských parlamentných voľbách. Ministr financí Počiatek už skôr avizoval, že o veci rozhodnú až po voľbách noví poslanci. Najmenšia vládna strana ĽS-HZDS sa priklonila skôr k podpore gréckej ekonomiky, SNS je naopak proti pôžičke.

Tzn., že SNS odmietla pomoc Grécku, avšak nikde sme nenašli zmienku o tom, že odmietajú podporovať všetky nezodpovedné štáty Eurozóny. Zmienka o tom chýba aj v predvolebnom programe. Vzhľadom na to, že pred rokom boli problémy s likvididou známe len v Grécku, hodnotíme výrok ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2011
success
error