DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme už vtedy hovorili, že ak vzniknú nejaké nespravodlivosti pri aplikácii tohto zákona (o štátnom občianstve pozn.), sme pripravení dať pozmeňujúce návrhy. Tie sa dali, boli kvalifikovane predložené návrhy zákonov z dielne našich poslancov. Vládna koalícia to však principiálne odmieta.

Pavol Hrušovský vs. Robert Fico - 03.10.2011
Pravda

Strana SMER predložila do NR SR 3 poslanecké návrhy zákonov resp.novely zákona o štátnom občianstve. 

  1. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Róberta FICA, Vladimíra FAIČA a Dušana ČAPLOVIČA z 13.januára 2011. Návrh zamietnutý v I.čítaní.
  2. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Roberta FICA, Vladimíra FAIČA, Dušana ČAPLOVIČA, Roberta KALIŇÁKA a Mareka MAĎARIČA zo 4.marca 2011. Návrh zamietnutý v I.čítaní.
  3. Návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Roberta FICA, Vladimíra FAIČA, Roberta KALIŇÁKA a Mareka MAĎARIČA z 29.apríla 2011. Návrh zrušený.
Prvý návrh sa týka rozšírenia možnosti nadobudnutia štátneho občianstva SR pre tých žiadateľov, ktorí ho v dôsledku získania iného občianstva v období od 17. júla 2010 do 30. apríla 2011 stratili. Ďalej návrh zaručuje, že k strate štátneho občianstva (podľa odseku 16 z. o štátnom občianstve) nedôjde ani vtedy, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo štátu, v ktorom má povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov.

Návrh zákona z dňa 4.marca sa upravuje len oblasť straty občianstva:

(19) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde ani vtedy, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo štátu, ktorého štátne občianstvo má aspoň jeden jeho príbuzný v priamom rade v prvom alebo druhom stupni.

(20) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde ani vtedy, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo štátu, v ktorom po dobu najmenej jedného roka nepretržitého pobytu
a) študoval,
b) vykonával závislú prácu v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu,
c) podnikal,
d) vykonával vrcholovú športovú činnosť,
e) vykonával charitatívnu alebo misijnú činnosť.“


Posledný poslanecký návrh zákona z dňa 29.apríla obsahoval identické ustanovenia ako návrh z 13.januára. Predseda parlamentu označil ako návrh v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku, nakoľko neuplynula 6-mesačná lehota od rozhodnutia NR SR v tom istom návrhu. NR SR preto v tomto návrhu nepokračovala v rokovaní. 

Dátum zverejnenia analýzy: 02.10.2011
success
error