DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Sulík: A ktorí ekonómovia tvrdia, že to je dobrá vec (euroval, pozn.)? Napríklad Stanek, keď už teda.

Richard Sulík vs. Béla Bugár - 26.09.2011
Pravda

Peter Staněk v rozhovore tvrdí, že "Na Euroval sa musíte pozerať z dvoch hľadísk. Z krátkodobého hľadiska, keďže finančné trhy sa správajú úplne iracionálne, Euroval pôsobí ako stabilizujúci faktor, ktorý má zamedziť výkyvom, ku ktorým dochádza. Je to z krátkodobého hľadiska reakcia na stav, v ktorom sme. Zo stredno- a dlhodobého hľadiska Euroval určite nebude stačiť a pokiaľ má Európska menová únia prežiť, je nutná omnoho vyššia miera fiškálnej integrácie na úrovni Bruselu."


Ďalej dodáva: "Je to z krátkodobého hľadiska určitá forma reakcie na stav, v ktorom je. Zo stredného a dlhodobého hľadiska Euroval v žiadnom prípade nebude stačiť. A pokiaľ má Európska menová únia prežiť, je nutná omnoho vyššia miera fiškálnej integrácie na úrovni Bruselu."

...

"Dnes je potrebné, aby sa Slovensko jasne prihlásilo k rozumnému jadru Európskej únie. Aby bolo čitateľným partnerom pre Nemecko ako hlavného ťahúňa Európskej menovej únie. Musím otvorene povedať, že zo stredného a dlhodobého hľadiska nemôžeme eurozónu nechať padnúť. A nie preto, že je to politický projekt, ale preto, že my sami na ňom najviac profitujeme."

Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2011
success
error