DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Totiž to, čo pán predseda Sulík hovorí. Vieš, Richard, odkiaľ berieš tú istotu, že len ty a ty máš pravdu? Koľko ekonómov, toľko názorov. Ja som čítal rôznych. Však ja nie som ekonomický nejak zdatný. Musím si čítať obrovské množstvo materiálov aj zo zahraničia. Jedni ekonómovia tvrdia to, druhí ono. Nikto nie je stopercentne istý.

Richard Sulík vs. Béla Bugár - 26.09.2011
Pravda

Proti ESM sa verejne postavilo aj 189 nemeckých ekonómov. Tí poslali do novín svoje prehlásenie, ktorým ESM verejne kritizujú.

"Euroval hodnotí kriticky aj šéf nemeckého ústavu Ifo Hans- Werner Sinn: "Záchranné valy ohrozujú finančnú stabilitu Nemecka. Sú začiatkom dlhého radu záchranných valov a pomoci, ktoré bude musieť poskytnúť Nemecko krajinám v kríze."

Proti eurovalu vystupuje napr. Mario Blejer (63 ročný ekonóm, ktorý v rokoch 2003 až 2008 pôsobil ako poradca guvernéra Bank of England). Tvrdí, že "Grécko by malo prestať splácať svoj dlh, aby zastavilo zhoršovanie stavu svojej ekonomiky." Podľa neho Grécko nedokáže svoj dlh splatiť.

ČTK: "Ak sa chce Grécko z problémov dostať, musí hneď teraz začať prípravy na vyhlásenie platobnej neschopnosti, dobrovoľný odchod z eurozóny a na návrat k drachme, napísal vo svojom komentári v denníku Financial Times ekonóm Nouriel Roubini."

EFSF podporuje ekonóm Andrew Lilico, "ktorý podľa BBC myšlienkovo stojí za súčasnou stratégiou Londýna na zníženie deficitu, v rozhovore pre EurActiv hovorí, že fiškálna integrácia bude dôveryhodná len vtedy, ak bude riadená z Bruselu. Andrew Lilico je riaditeľom konzultačnej firmy Europe Economics a členom britského tieňového výboru pre monetárnu politiku. Nejaká forma transferovej únie je nevyhnutná, myslí si Lilico. Akýkoľvek transfer by teda musel ísť cez nejaký nový orgán v Bruseli , čo už vlastne funguje v prípade prerozdeľovania štrukturálnych fondov a EFSF."

K Eurovalu sa tiež prikláňa aj ronomovaný britský týždenník The Economist.

Z Českých ekonómov podporuje euroval napríklad bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, ekonóm publicista Jan Macháček, analytik ČSOB Tomáš Sedláček, alebo Zdeněk Kudrna z Rakúskej akadémie vied.


Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2011
success
error