DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Tak po prvé. Jedna z tých ponúk našich koaličných partnerov, konkrétne od Ivana Mikloša bola, dobre, SAS nech súhlasí s rozšírením eurovalu a za to koalícia ako celok nebude súhlasiť s druhou pôžičkou Grécku. Tým pádom Grécko by skrachovalo tak či tak. Čiže ten samotný náš nesúhlas nespôsobí krach Grécku.

Richard Sulík vs. Béla Bugár - 26.09.2011
Pravda

SDKÚ-DS ponúklo riešenie situácie pri eurovale. Má ním byť dohoda koalície, že schváli euroval ako systém, ale o konkrétnom uvoľnení peňazí pre konkrétny štát by koalícia rozhodovala znova s tým, že každá strana by mala právo veta, informovala TASR. Znamená to, že teraz by parlament prijal zvýšenie eurovalu, ale o každej ďalšej pôžičke ktorejkoľvek krajine by znovu museli súhlasiť všetky strany vládnej koalície. Poradca premiérky Ondrej Matej zároveň upresnil, že ak by sa Grécko uchádzalo teraz o peniaze z eurovalu, Slovensko by povedalo nie.

Tento návrh SaS odmietlo s odôvodnením, že by sa daný problém len posunul, pretože ak by prišlo na hlasovanie o konkrétnej pôžičke a ostatné koaličné strany by boli za pôžičku, znovu by mohli vydierať SaS so spojením hlasovania o danej pôžičke s hlasovaním o dôvere vlády.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2011
success
error