DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

(Bugár uviedol: V Častej Papierničke sme sa dohodli, že ešte máme dva, tri týždne, dokonca štyri, budeme hľadať riešenie a keď nebude kompromisné riešenie, no tak samozrejme potom sa povie, že bohužiaľ nie je. Pred týždňom čo sme videli? Cez médiá ste nám odkázali, že celý poslanecký klub nie. ) Sulík: Neviem, kto ako prvý začal vydierať nás, že treba to spojiť s hlasovaním o dôvere vlády, lebo to považujeme za čisté vydieranie po prvé.

Richard Sulík vs. Béla Bugár - 26.09.2011
Pravda

Sulík teda tvrdí, že najprv porušili dohodu jeho koaliční partneri, až potom on. Pozrime sa na časovú súslednosť detailne:

Vzťahy vo vnútri koalície boli napäté, kvôli eurovalu, už pred rokovaním v Častej-Papierničke, ktorá sa konala pondelok 12. septembra 2011.

R. Sulík a jeho strana SaS predstavila 8. septembra brožúru, v ktorej odôvodňuje prečo je podľa nich euroval škodlivé riešenie. Následne na to prišiel s úvahami o spojení hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde B. Bugár (9. septembra). V ten istý deň sa v podobnom duchu vyjadrili aj poslanci za KDH. (denník sme) Následne prebehlo vyššie zmienené rokovanie v Častej-Papierničke. Tu sa koaličné strany dohodli v podstate na tom, že budú hľadať spoločné riešenie.

Ako prvý prišiel s vyhlásením o spojení hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, po rokovaniach v Častej-Papierničke, podpredseda vlády a zároveň minister financií I. Mikloš. Ako uvádza SITA, Mikloš totiž uviedol, že je "presvedčený, že by sa hlasovanie malo spojiť s hlasovaním o dôvere vláde" pretože postoj koaličnej SaS je svojím spôsobom vyjadrovaním nedôvery premiérke, ktorá na rokovaní lídrov eurozóny opatrenia na rozšírenie kompetencií eurovalu podporila. Povedal to v pondelok (19. septembra) na konferencií o budúcnosti Eurozóny v Bratislave.

Následne na to 20. septembra vyhlásil R. Sulík na tlačovej besede za prítomnosti 18 poslancov SaS, že žiadny z poslancov SaS nepodporí v parlamente navýšenie eurovalu.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2011
success
error