DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Abrhan

KDH

Je treba povedať, že po prvé, že boli schválené a prerokované všetky vládne návrhy zákonov, čiže tam, kde bola dohoda, tak tieto všetky návrhy zákonov sme prerokovali. Tie, čo boli vyradené, tak to boli vyradené poslanecké návrhy zákonov a nie že vyradené, boli presunuté na ďalšiu schôdzu na októbrovú schôdzu.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Pravda

Na septembrovej schôdzi NS SR bolo presunutých až 42 poslaneckých návrhov zákonov. Tieto návrhy budú ďalej prerokované až na októbrovej schôdzi. Okrem dôvodu, že to neboli vládne návrhy zákonov, teda také, na ktorých by bol koaličný konsenzus, sme iné zdôvodnenie ich presunu nenašli. Presunuté návrhy zákonov nájdete tu.


Medzi poslaneckými novelami a zákonmi, o ktorých sa rokovať nebude, hoci v schválenom programe schôdze figurujú, je okrem Mečiarových amnestií, priestupkovej imunity poslancov aj okresanie rodičovského príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa pre nezamestnaných rodičov či novela zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorú pripravili Obyčajní ľudia. Na stôl sa v októbri vráti aj opozičný návrh novely ústavy, ktorým poslanci za Smer-SD reagujú na nové znenie maďarskej ústavy. Do slovenského ústavného textu by podľa nich malo pribudnúť ustanovenie, ktoré výslovne uvádza, že Slovensko uznáva menšinové práva len na individuálnom základe. Riešenie nevzdelaných starostov tiež odsunuli. Na rokovanie si počká aj zavedenie predmanželských zmlúv, ktoré navrhujú sociálni demokrati. Rovnako obišiel návrh nezávislých poslancov Anny Belousosvovej a Rudolfa Pučíka, aby kandidáti na starostov a primátorov museli mať prinajmenšom úplné stredoškolské vzdelanie. Na ďalšiu schôdzu sa presunulo aj rokovanie o novele zákona o poľovníctve, ktorou sa majú sprísniť podmienky pre strieľanie psov a mačiek v poľovníckych revíroch. Rovnako obišli návrhy Obyčajných ľudí na zmenu volebného zákona a na skresanie platov multifunkcionárov. V programe zostala len zhruba dvadsiatka vládnych návrhov, medzi 33 presunutými bodmi sú aj personálne nominácie.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error