DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Fínsko má veľmi rezistentný postoj a podmieňuje to zásadne v prípade Grécka zárukami v objeme 300 miliard, čo Gréci nie sú schopní plniť.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Pravda

Fínsko pod vedením svojej ministerky financií Jutty Urpilainenovej ešte v júli na mimoriadnom summite EÚ upozornila na to, že Grécko má pre riešenie svojej finančnej situácie k dispozícii takmer 300 miliárd eur. Tie by získali napríklad privatizáciou majetku, ale aj predajom niektorých svojich ostrovov. Tento objem peňazí by reálne pokryl dlhy, ktoré Grécko má. Jedným z výsledkov summitu bolo aj vyjadrenie všeobecnej záruky, pre riešenie tejto námietky, t.j. vo či Grécku budú požadované záruky. Táto otázka ostala otvorená. K požiadavke Fínska sa neskôr pripojili aj iné štáty vrátane Slovenska.

Fínsko bolo ochotné podporiť druhý úverový balík pre Grécko len výmenou za peňažné záruky Grécka na fínsky podiel a v lete o tom Helsinki uzavreli s Aténami dohodu. Fínska požiadavka záruk od Atén následne vyvolala podobnú reakciu aj od iných štátov eurozóny - Slovenska, Holandska, Rakúska a Slovinska. Objavilo sa varovanie, že toto domino môže celý plán pomoci Grécku zmariť, a na Fínsko sa tlačí, aby od svojej požiadavky odstúpilo.

Po najnovšom stretnutí 17 ministrov financií EÚ, Fínsko čiastočne modifikovali svoje požiadavky. 

Fínsko nakoniec ustúpilo od požiadavky peňažných záruk, ktoré by šli na úkor ostatných veriteľov Grécka, ale myšlienky na inú formu záruky za svoju pôžičku sa nevzdalo. Helsinki vraj stále hľadajú riešenie, ktoré by "vyhovovalo všetkým". Fínska ministerka financií Jutta Urpilainenová pred začiatkom summitu priznala, že neočakáva, že sa túto záležitosť v piatok (počas summitu, pozn.) podarí uzavrieť. Napriek tomu je vraj optimistom a verí, že sa riešenie nájde.


Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error