DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Správy portálu Wikileaks dosť odhalili pozadie slovenskej politiky, ako je závislá na zahraničných partneroch,keď musia šéfovia slovenských strán volať do Nemecka, že či môžu alebo nemôžu takého alebo onakého koaličného partnera prijať.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Pravda

Posúdiť čo odhalili správy Wikileaks necháme na čitateľovi. Fakt je, že Wikileaks odhalilo depeše amerických diplomatov v Bratislave, podľa ktorého Mikuláš Dzurinda volal bezprostredne po zverejnení volebných výsledkov Angele Merkelovej s otázkou, či je vhodné ísť do koalície s HZDS.

Server publica.cz k tomu píše: "Z depeše plyne informace, že „okamžitě po zveřejnění výsledků Dzurinda telefonoval německé kancléřce Angele Merkelové, aby ji informoval o výsledku a o tom, že SDKÚ uvažuje o spojení s HZDS,“ píše se v depeši. Milan Ježovica, tehdejší zahraničněpolitický poradce Dzurindy, podle depeše popsal odpověď Merkelové takto: „Byla tam dlouhá pauza a potom řekla: Myslím, že to můžeš udělat.“ Po tomto Merkelové souhlasu se složením případné slovenské vlády se Dzurinda snažil sestavit koalici SDKÚ-KDH-SMK-HZDS."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error