DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Pani Merkelová v októbri minulého roku vyhlásila, že európsky stabilizačný rámec bude trvať len do roku 2013, pretože, citujem, "vysiela nesprávne signály a vyvoláva nebezpečné očakávania."

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Neoveriteľné

Juraj Karpiš z INESS píše na svojom blogu:

"27. októbra 2010 Merkelová o eurovale tvrdila: „[Fond] Skončí v roku 2013. Takto sme to chceli a aj schválili. Nemôže a nedôjde k predĺženiu jeho platnosti, pretože nemá slúžiť ako dlhodobý nástroj, nakoľko vysiela nesprávne signály trhom a členským krajinám a vyvoláva nebezpečné očakávania. Vyvoláva očakávanie, že Nemecko a ostatné členské krajiny a teda tiež daňoví poplatníci týchto krajín akosi vstúpia do hry v čase krízy a mohli by prevziať riziko investorov.“"

Karpiš však neodkazuje na zdroj z ktorého čerpá a nám sa nepodarilo nájsť žiadny záznam, ktorý by potvrdzoval výrok, podľa ktorého mala Merkelová povedať, že euroval "vysiela nesprávne signály a vyvoláva nebezpečné očakávania."

Ako uvádza napríklad nemecký Spiegel, Merkelová mala 16.septembra 2010 povedať, že "predĺženie súčasného eurovalu nedopustí pod dozorom Nemecka", pričom pár mesiacov po vyslovení tohoto výroku, ho porušila. Vyjadrenie o efektoch takéhoto eurovalu z úst Merkelovej označujeme pre tento moment ako neoveriteľné.


Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error