DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Momentálne vidíme dosahy, že úrad sa rúti do problémov, komunita Slovákov sa musí schádzať v Maďarsku a jednoducho nie je tu spolupráca medzi Slovenskom a zahraničnými Slovákmi.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Nepravda

Komunita Slovákov v zahraničí organizuje každoročne viacero kultúrno-spoločenských akcií. Tieto akcie sa uskutočňujú prevažne v krajinách, kde je slovenská komunita početnejšia. K týmto krajinám podľa štatistík zverejnených na stránke Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí patria štáty ako USA, Kanada, Česko, Srbsko, Maďarsko, Rumunsko, Írsko, Nemecko ako aj iné štáty sveta. V týchto štátoch pôsobia aj viaceré slovenské spolky, ktoré dané akcie často v spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí alebo rôznymi miestnymi spolkami spoluorganizujú.

Jednou z takýchto akcií bol aj XV. Celoštátny folklórny festival v Maďarsku, aj za účasti predsedu Úradu p. M Vetráka. Podobné stretnutie sa uskutočnilo napr. aj počas leta v Báčskom Petrovci od 31. júla do 7. augusta 2011. Išlo o jubilejné 50. Slovenské národné slávnosti.  

Počas leta sa uskutočnilo aj stretnutie Slovákov žijúcich v zahraničí v Bratislave v dňoch 4.-6. júla 2011 pod názvom Deň zahraničných Slovákov, kde sa predstavili viacerí slovenskí umelci a remeselníci zo zahraničia, aby prezentovali svoje nadanie a zručnosti. 

Z dostupných zdrojov vyplýva, že akcie konané pre komuniy zahraničných Slovákov sú usporadúvané v krajinách, kde žije mnoho zahraničných Slovákov. K takýmto krajinám patrí aj Maďarsko, ale aj mnohé ďalšie. Rovnako sa však takéto stretnutie konalo tiež v Bratislave. Nie je tak pravda, že sa komunita "musí schádzať v Maďarsku."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error