DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Príklad posledný uvediem, čo nás špecielne znepokojuje je flagrantný prístup ku komunite zahraničných Slovákov asi dvojmiliónovej, keďže Úrad pre zahraničných Slovákov nezverila niektorému, ako to bolo zvykom, ministrovi alebo podpredsedovi vlády priamo, ktorý má zabezpečovať styk materskej krajiny Slovenska so zahraničnými Slovákmi, ale nech mi to je odpustené, obyčajnému úradníkovi vlády.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Zavádzajúce

Predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) je od 10. februára 2011 JUDr. Milan Vetrák, PhD. ÚSŽZ bol zriadený zákonom č. 474/2005 Z.z. o Slovákoch žijúcich v zahraničí a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Pričom z citovaného zákona podľa § 4, ods (4) vyplýva, že predsedu úradu vymenúva a odvoláva vláda na päť rokov. Ďalej z daného zákona z § 4, ods (5) vyplýva, že "Predseda úradu nesmie byť členom politickej strany alebo politického hnutia, nesmie vystupovať v ich mene alebo pôsobiť v ich prospech." 

Súčasný predseda nie je ani ministrom ani podpredsedom vlády I. Radičovej, no podobne nebola ani jeho predchodkyňa p. Vilma Prívarová počas vlády R. Fica. Minimálne počas minulej vlády tak nebolo zvykom, aby Úrad riadil minister, alebo podpredseda vlády.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error