DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Slovenská národná strana samozrejme rozšírila tie dôvody (k odvolaniu premiérky na minulotýždňovej schôdzy, pozn.) aj o neschopnosť zabezpečiť národno-štátne záujmy, predovšetkým v súvislosti s tým, čo sa deje v Maďarskej republike. Vieme, že tam bolo prijaté a proximované dvojaké občianstvo, navyše bola prijatá ústava a teraz už najnovšie dokonca aj je reálne zavedenie volebného práva.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Pravda

Ján Slota v minulosti kritizoval Ivetu Radičovú za ústupky maďarskej vláde v súvislosti s maďarským dvojitým občianstvom.

Výhrady zopakoval pri minulotýždňovom odvolávaní premierky Radičovej: SITA 13.9.2011: "Radičová podľa Slotu absolútne nemá na to, aby bola premiérkou. Slota jej vyčíta veci, ktoré zanedbáva pri obranyschopnosti štátu, tie veci, ktoré zanedbáva pri takých dôležitých obvineniach ako trebárs vzniesla SNS, pri rokovaniach s maďarskou stranou pri dvojakom občianstve, a ďalšie a ďalšie kauzy. „Toto je to obrovské nebezpečie, že ona v podstate je len hovorkyňou tých ostatných, možno podstatne silnejších osôb, ktoré sú v tej vláde a z toho dôvodu by tam táto pani nemala čo robiť,“ dodal."


O zavedení volebného práva zahraničným Maďarom rozhodli 8. septembra 2011 
frakcie vládnucich strán - Maďarského občianskeho zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP).
Podľa Jána Slotu „je to začiatok násilných atakov zo strany Maďarska voči územnému usporiadaniu v strednej Európe a Trianonskej dohode,“ vyhlásil dnes Slota na tlačovej besede."

Dôvodom tejto skutočnosti je podľa Jána Slotu to, že "vláda Ivety Radičovej obsadzuje vrcholové posty na úrade vlády Maďarmi, ktorí veľmi tvrdo spolupracujú s maďarským parlamentom a maďarskými vládnymi činiteľmi. „Títo ľudia v spolupráci s premiérkou a vládou, kde má silnú taktovku Béla Bugár, vedú Slovensko do záhuby,“ zdôraznil predseda SNS."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error