DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Presne preto nevadí veľkým demokratom, že v piatok napriek rozhodnutiu Ústavného súdu o tom, že sa má pozastaviť účinnosť zákona, sa rozhodli hlasovať.

Robert Kalinák vs. Lucia Žitnanská - 20.06.2011
Pravda

Ústavný súd vydal predbežné opatrenie, ktorým pozastavil účinnosť novely zákona o voľbe generálneho prokurátora, ktorou sa tajná voľba mení na verejnú. Predbežné opatrenie nadobúda účinnosť až vydaním v Zbierke zákonov, ešte predtým (17. júna) bol parlamentom v tajnej voľbe, po odstúpení Dobroslava Trnku, zvolený Jozef Čentéš.

Sme.sk, 15. júna 2011:

Ústavný súd predbežným opatrením zablokoval možnosť verejnej voľby, parlament má čakať na jeho konečné rozhodnutie. (...) Podľa hovorkyne súdu sa „neobnovuje platnosť predchádzajúcej právnej úpravy“.

„Na prvé počutie nie som presvedčený, že sa bude dať postupovať podľa starých pravidiel,“ reagoval právnik z Ústavu štátu a práva SAV a premiérkin poradca Jozef Vozár. Problém, ktorý sa ešte na Slovensku nestal, podľa neho treba analyzovať.

Vozárov kolega zo SAV Dušan Nikodým si myslí, že tajná voľba nemôže byť. „Pôvodná úprava bola zrušená novelou,“ povedal s tým, že parlament by mal teraz čakať na rozhodnutie Ústavného súdu.

Bývalý podpredseda Ústavného súdu Eduard Barány tvrdí, že závisí od pléna súdu, či do odôvodnenia zahrnulo, že po vydaní predbežného opatrenia sa obnovuje platnosť pôvodného zákona, podľa ktorého bola voľba tajná.

Radoslav Procházka: Koalícia môže až do publikácie predbežného rozhodnutia v Zbierke zákonov voliť podľa schválenej novely rokovacieho poriadku. Z politických dôvodov by bolo v takom prípade lepšie voliť tajne, čím sa učiní zadosť dôvodom a duchu predbežného rozhodnutia. Druhá možnosť je, že sa počká na publikáciu a vykoná sa voľba podľa predchádzajúceho znenia novely rokovacieho poriadku, čo vyplýva z paragrafu 41 zákona o Ústavnom súde.

Pre hodnotenie výroku je podstatné, že existuje rozhodnutie ÚS, ktoré pozastavuje účinnosť novely zákona o voľbe GP a že parlament volil GP napriek tomuto rozhodnutiu. Rôznorodé právne výklady vzniknutej situácie už nie su predmetom nášho hodnotenia.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.06.2011
success
error