DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Mihál

Nestraníci

Čiže sporitelia, ktorí majú dnes jednopercentné výnosy vďaka takýmto garanciám, garanciám, ktoré garantujú len zaručené poplatky správcovským spoločnostiam, stratili, stratili takýmto opatrením, že sa skrátila tá referenčná doba zo 60 na 6 mesiacov, stratili potenciálne jeden a pol percentný výnos.

Jozef Mihál vs. Peter Kažimír - 13.06.2011
Neoveriteľné

Referencná doba alebo tiež doba porovnávania výnosov bola pocas vlády Roberta Fica skrátená zo 60 na 6 mesiacov.

Server openiazoch.zoznam.sk z 13. júna 2011.

"Hlavným problémom, ktorý zaprícinil tieto obrovské straty, bolo skrátenie doby porovnávania výnosov zo 60 mesiacov (ako pôvodne navrhovala exministerka Tomanová) na 6 mesiacov, ktoré bez akejkolvek diskusie s odborníkmi presadil Smer zo dna na den cez návrh poslanca Róberta Madeja.

Výsledkom je nielen masové zbavovanie sa akcií s následným poškodením sporitelov, ale aj to, že DSS-ky si môžu od sporitelov brat poplatky za 'zhodnotenie' nie raz za pät rokov, ale každého pol roka! 'Výnosy sporitelov sú tak len o málo vyššie ako zisky správcovských spolocností, co je úplne absurdné,' upozornil minister Mihál."


Správa je prebraná z informácií pre médiá zo strany Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Pôvodnú správu si viete pozriet tu (.doc).

Pozmenovaciemu návrhu Róberta Madeja o skrátení sledovaného obdobia na urcenie poplatku za zhodnotenie z pôvodne navrhovaných 60 mesiacov na pol roka sa venuje aj komentár Filipa Obradovica zo dna 12 . marca 2009 na serveri hnonline.sk.

K lepším zdrojom sa nám dopracovat nepodarilo.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.06.2011
success
error