DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Jednoducho tu hovoria jasné fakty o tom, že napríklad hovorí o čistení, no a teraz proste boli prichytení pri čine, ako chceli 25 miliónov ukradnúť na rekonštrukcie cisterien, dokonca už chápem, dneska chápem, prečo tak veľmi chcú šéfa úradu pre verejné obstarávanie, ktoré tento kšeft, ktorý minister Galko proste urobil na obrane a ten rozdiel, ktorý hovoria, počtárska chyba, to asi bola vlastne tá provízia, ktorú ste tam mali dohodnutú, proste to bol ten problém, že teraz vás pristihli priamo pri čine ako to robíte.

Lubomír Galko vs. Robert Kalinák - 12.06.2011
Zavádzajúce

Poslanec Kaliňák týmto vyjadrením interpretoval vlastný názor na chybu, ktorá vznikla pri uzatváraní zmluvy. 

Podľa SME, ktoré s informáciou prišlo, zákazku na opravu a údržbu cisterien zrušil Úrad pre verejné obstarávanie z dôvodu jeho nezákonnosti, nakoľko ministerstvo obrany chcelo zveriť vykonanie týchto úloh firme Montservis bez vyhlásenia súťaže. Ministerstvo zmluvu zdôvodňovalo tým, že v roku 2009 táto spoločnosť vyhrala verejnú súťaž, v ktorej získala trojročný kontrakt na opravu cisterien vo výške 1,9 mil. eur. 

Spoločnosť však doteraz za svoje služby dostala len 1,18 mil. eur. Nová zmluva mala uspokojiť zvyšný nárok Montservisu, ktorý jej z pôvodného kontraktu vyplýval. Ministerstvo v zmluve pochybilo, lebo spoločnosti plánovalo vyplatiť 825-tisíc eur, čo je o viac ako 100-tisíc eur  nad dohodnutý limit. Zákon toto nepripúšťa. Zmluva bola pred podpisom zrušená a ministerstvo obrany svoje pochybenie označilo za matematickú chybu.

Dvadsaťpäť miliónov korún by predstavovalo uvedených 825 tisíc eur, problematických ale bolo 100-tisíc eur, teda o niečo viac ako tri milióny korún.

Hovorca ministerstva Ivan Rudolf pre denník SME dňa 9.júna 2011 uviedol:

„Pri spočítavaní finančného limitu došlo k počítacej chybe.Prešetruje sa aj to, či bolo toto pochybenie zavinené zamestnancami úmyselne, prípadne z nedbanlivosti."

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2011
success
error