DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Čiže najväčší problém je v tom, že tu sa ukazuje ten vzťah, či má niekto vzťah k ministerstvu obrany alebo má vzťah napríklad k niečomu inému, tak ako naposledy najväčší bojovník bol proti tabuliam hanby. Tam sme videli proste ten pôvodný, pôvodný zámer, ktorý minister obrany mal, že tam obhajoval obchodníkov ...

Lubomír Galko vs. Robert Kalinák - 12.06.2011
Pravda

Minister Galko mal viacero výhrad k časti návrhu zákona o potravinách, ktorá sa týkala tzv. tabúľ hanby.Galko však odmieta akúkoľvek súvislosť medzi jeho postojom a obchodnými reťazcami, v tejto otázke sa však angažoval.

Galko uvádzal, že sa v tomto prípade angažoval ako odborník, ktorý v danej oblasti pred nástupom do súčasnej politickej funkcie pôsobil. Galko argumentoval proti zavedeniu tabúľ z dôvodu diskriminácie, ich nepriaznivého vplyvu na stredné a drobné podniky, ako aj jeho rozpor s prezumpciou neviny.

Vyjadrenia ministra obrany Galka:

Weboviny.sk:

„Rozumiem tomu, bol som podnikateľ, robil som pre zahraničného partnera, teda v zahraničnej firme, robil som dlhé roky pre slovenský subjekt, pre tých malých obchodníkov.

To bolo absolútne diskriminačné, po odbornej stránke to bolo zle spracované, lebo sa to týkalo len potravín, netýkalo sa to ľudí, ktorí predávajú spotrebný tovar.“

TASR:

"Veľké reťazce majú armádu právnikov a oni by sa jednoducho odvolávali, aby odďaľovali zverejňovanie tabúľ. Ale slovenský malý, drobný živnostník, ktorý si ide sám zásobovať, potom si sám predáva, večer si ešte sám robí účtovníctvo, tak ten vytiahne tých 300-400 eur, lebo má strach."

Tretí argument bol, že sa to malo zverejňovať hneď po kontrole a nečakalo by sa na odvolanie. To bolo absolútne v rozpore s prezumpciou neviny."

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2011
success
error