DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...vlastne asi mesiac pred voľbami alebo dva mesiace pred voľbami sa odohrali vlastne ničivé záplavy a ľudia začali dostávať peniaze v podstate v priebehu šiestich dní...

Lubomír Galko vs. Robert Kalinák - 12.06.2011
Pravda

Okamžitá finančná pomoc obyvateľom, ktorí boli postihnutí počas záplav v máji a júni 2010 a ich následkov, prebiehala v dvoch fázach. Išlo podľa aktuality.sk o tzv. prvú pomoc, ktorá bola smerovaná k najviac poškodeným subjektom a výška tejto pomoci sa pohybovala od 300 do 3000 eur.

Minister vnútra R. Kaliňák, 7. júna 2010:

"Všetky body sú na základe návrhov starostov. Nejde o odškodnenie, ktoré trvá týždne a mesiace, kým občania vyčíslia a vyúčtujú škody, ktoré im živel napáchal. Ide o poskytnutie prvej pomoci na zvládnutie základných existenčných potrieb." 


Prvé peniaze prišli na východ Slovenska 9. júna.

Finančné prostriedky v prvej fáze (do výšky 300 eur) prichádzali na účty v priebehu týždňa a boli určené na nákup dezinfekčných a čistiacich prostriedkov. Pre obyvateľov zaplavených domov alebo ich častí, vláda vyčlenila na prvú pomoc do výšky 3000 eur na jeden poškodený objekt (1000 eur na poškodené bytové priestory a 3000 eur na zrútené bytové priestory). Tieto peniaze však boli vyplatené až v priebehu nasledujúceho mesiaca. Správu o opatreniach vykonaných v rámci eliminácie škôd spôsobených povodňami na území SR v máji a júni 2010 vláda schválila uznesením č. 482/2010 zo 14. júla.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2011
success
error