DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Galko

Demokratická strana

Vzhľadom k tomu, že tá situácia v priebehu dňa sa vyvíjala tým spôsobom, že sa ukázalo, že je potrebné ešte navýšiť, tak sme sa dohodli na ďalších deň sme prakticky zdvojnásobili počet vojakov. Bolo ich tam 46 a počet techniky sme zvýšili na deväť.

Lubomír Galko vs. Robert Kalinák - 12.06.2011
Zavádzajúce

Podla správ ministerstva obrany v stredu 8. júna malo pomáhat 31 vojakov:

"Vojaci od skorých ranných hodín pomáhajú v obciach, ktoré v utorok vecer postihli nicivé záplavy. Najvážnejšia situácia je momentálne v malokarpatskej obci Píla nedaleko Modry. 'Nasadili sme tam 31 vojakov a zároven sme vyclenili aj tažkú ženijnú techniku na uvolnovanie zatarasených ciest, na odstranovanie bahna a kmenov. K dispozícii tam máme tatrovky, univerzálny nakladac aj motorové píly,' uviedol minister obrany Lubomír Galko."

Vo štvrtok 9. júna pomáhalo 46 vojakov:

"V Píle vo štvrtok (9. júna, pozn.) pomáhalo 34 ženistov zo Serede, 10-ti vojaci z Mechanizovaného práporu z Nitry a dvaja zamestnanci ozbrojených síl prišli na pomoc aj s technikou z Cerenian. 'Zacali sme ráno o šiestej a koncit budeme pred zotmením, teda okolo ôsmej vecer,' povedal porucík Michal Halás, velitel vojenskej zásahovej jednotky."

V piatok 10. júna pomáhalo 15 vojakov:

"Minister obrany Lubomír Galko vo štvrtok 9. júna opätovne navštívil západoslovenské obce postihnuté povodnou: 'Pôvodne sme chceli v piatok vyslat do obce Píla už iba dve úncécka s dvojclennou obsluhou, ale po tom ako som sa zoznámil so situáciou sem prídu zajtra ešte pätnásti vojaci.'"

Ku zdvojnásobeniu zo dna na den tak podla týchto informácií nedošlo.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2011
success
error