DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľubomír Galko

Demokratická strana

Bol zvolaný mimoriadny krízový štáb obce a rozhodli sme, že na druhý deň prišli vojaci do tejto obce Píla pomáhať. Hneď ráno o šiestej tam bolo k dispozícii spolu 31 vojakov, z toho 21 vojakov bolo priamo nasadených do výkonu a 10 vojakov tvorilo takzvané rekognokačné tímy a obsluhovali techniku v počte 7 kusov.

Lubomír Galko vs. Robert Kalinák - 12.06.2011
Neoveriteľné

Správy ministerstva obrany:
 
- 8. júna 2011: "Vojaci od skorých ranných hodín pomáhajú v obciach, ktoré v utorok vecer postihli nicivé záplavy. Najvážnejšia situácia je momentálne v malokarpatskej obci Píla nedaleko Modry. 'Nasadili sme tam 31 vojakov a zároven sme vyclenili aj tažkú ženijnú techniku na uvolnovanie zatarasených ciest, na odstranovanie bahna a kmenov. K dispozícii tam máme tatrovky, univerzálny nakladac aj motorové píly,' uviedol k minister obrany Lubomír Galko.

Minister Galko ešte v noci z utorka na stredu (zo 7. na 8. júna, pozn.) vyrazil do zaplavených obcí, aby sa priamo na mieste oboznámil so situáciou. Spolu s premiérkou Ivetou Radicovou sa nadránom v obci Castá zúcastnil aj zasadnutia krízového štábu a rozhodol o vyclenení vojakov a techniky. Do postihnutej oblasti vyslal aj rekognoskacnú skupinu, aby preverila aktuálnu situáciu aj v obci Horné Orešany, kde je strhnutý most, ako aj v Dolanoch, kde je strhnutá cesta a podmyté cesty s naplaveným bahnom."

z 9. júna 2011: "V Píle vo štvrtok (9. júna, pozn.) pomáhalo 34 ženistov zo Serede, 10-ti vojaci z Mechanizovaného práporu z Nitry a dvaja zamestnanci ozbrojených síl prišli na pomoc aj s technikou z Cerenian. 'Zacali sme ráno o šiestej a koncit budeme pred zotmením, teda okolo ôsmej vecer,' povedal porucík Michal Halás, velitel vojenskej zásahovej jednotky."

Podla uvedených správ krízový štáb, na ktorom sa zúcastnil minister a premiérka zasadal v stredu 8. júna 2011 v skorých ranných hodinách. Kolko vojakov plnilo aké funkcie sa nám zistit nepodarilo.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2011
success
error