DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Poviem konkrétne, poviem, lebo práve ten návrh alebo už schválený zákon zväzuje ruky prokuratúre a teraz poviem v čom. Druhá vec, je to otázka menovania nových prokurátorov, kedy samozrejme ten pôvodný návrh bol veľmi brutálny, tam to úplne natvrdo mohla ministerka a vláda nových prokurátorov menovať svojich. Teraz sa vymyslel taký systém, že sa každého polroka žrebovaním mení výberová komisia na nových prokurátorov.

Jozef Mikuš vs. Marek Madaric - 06.06.2011
Pravda

sme.sk

Nových prokurátorov bude vyberať komisia, troch jej členov vymenujú prokurátori a troch poslanci. (...) Parlament najskôr zvolí ôsmich kandidátov podľa sily politických strán. Z nich ústavnoprávny výbor vyžrebuje troch.

V inej správe sme.sk píše:

Členovia komisie sa majú meniť každý polrok. Databáza kandidátov, z ktorých by sa žrebovali, sa má tvoriť každé tri roky.

V pôvodnom návrhu (.doc) novely zákona o prokuratúre bol výber nových prokurátorov rovnako v rukách Výberovej komisie. Tá by mala päť členov, ktorých by vymenúval generálny prokurátor, a to dvoch na návrh ministerstva spravodlivosti a po jednom na návrh NR SR, generálneho prokurátora a "miestnej" prokurátorskej rady. Prijatím pôvodného znenia novely by koalícia (prostredníctvom ministerstva a NR SR) navrhovala troch členov Výberovej komisie z piatich.

K schválenému zákonu, kde by tento mechanizmus mal byť ďalej upravený sme sa zatiaľ nedostali.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.06.2011
success
error