DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Mikuš

SDKÚ-DS

Náš kolega pán Janiš navrhol pána Trnku v čase, kedy nebola absolútne žiadna dohoda a bolo asi 48 hodín do deadlinu, podávania návrhov s dovetkom, že ak sa koalícia dohodne na niekom, respektíve, ak sa dohodne širší konsenzus na niekom, tak on svoj návrh stiahne a to aj dodržal.

Jozef Mikuš vs. Marek Madaric - 06.06.2011
Zavádzajúce

Poslanec S. Janiš navrhol 19. októbra 2010 Dobroslava Trnku na generálneho prokurátora.

"Je tesne pred uplynutím podávania návrhov, pricom v novembri sa má volit generálny prokurátor. Predpokladám, že návrhov bude viac a tým sa vytvorí priestor na diskusiu, aby Národná rada SR vybrala najlepšieho kandidáta," skonštatoval Janiš pre agentúru SITA.

Návrhy na predloženie kandidátov na post generálneho prokurátora bolo možné podat do 20. októbra do polnoci.

Pravdou zostáva, že Janiš navrhol D. Trnku, ked koalícia ešte nemala spolocného kandidáta. SITA z dna 20. októbra 2010:

"Koalícia sa nedohodla na predložení spolocného kandidáta na post generálneho prokurátora. Dnes to po stretnutí predsedov štyroch koalicných strán oznámil novinárom predseda SaS Richard Sulík. 'Zhoda na spolocnom kandidátov nie je a pravdepodobne ani nebude. My sme ponúkali dohodu na jednom kandidátovi, žial takýto návrh nebol prijatý.'

Podla predsedu Most-Híd Bélu Bugára jeho strana, SaS i KDH boli ochotné podporit kandidáta SDKÚ-DS, nebolo to však akceptované. SDKÚ-DS vlastného kandidáta nepredloží. Jej poslanec Stanislav Janiš však navrhol ako kandidáta súcasného generálneho prokurátora Dobroslava Trnku."

Avšak je zavádzajúce tvrdit, že Janiš hovoril o stiahnutí svojho návrhu v prípade zhody koalície na spolocnom kandidátovi.

"Nemám dôvod stiahnut svoj návrh," povedal Janiš 20. októbra pre agentúru SITA. Zároven priznal, že na jeho osobu nie je vyvíjaný tlak, aby svoj návrh stiahol. "NR SR schválila pravidlá volieb generálneho prokurátora. Každý jeden poslanec dostal rozhodnutie predsedu parlamentu, aby sme dávali návrhy na kandidatúru na volbu generálneho prokurátora. Osobne považujem za velmi zlé, keby sa nejaké grémium postavilo pred poslancov a povedalo, že toto je kandidát. To by bola dehonestácia NR SR a poslancov. Využil som svoje právo," skonštatoval Janiš. Zároven predpokladá, že návrhov bude viac a do volby nového prokurátora môžu byt rokovania.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.06.2011
success
error