DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Prezradila to ministerka Žitňanská v parlamente pri rozprave o zákone o prokuratúre. Budem ju citovať, budem ju citovať, kedy povedala na adresu opozície "vyhovuje vám, že prokuratúra nie je momentálne zjavne spôsobilá uzatvoriť žiadnu kauzu, ktorá by sa mohla negatívnym spôsobom dotknúť vašich", to znamená dnes opozičných "kšeftov za predchádzajúcej vlády".

Jozef Mikuš vs. Marek Madaric - 06.06.2011
Pravda

Ministerka spravodlivosti týmto vyjadrením reagovala na argumenty opozičných poslancov ohľadom predkladaného vládneho návrhu novely zákona o prokuratúre.

18.schôdza NRSR, 10.deň 09:59-10:19 :

"Keď hovoríte o ovládnutí justícii a prokuratúre tak sa musíme vrátiť k tým predchádzajúcim štyrom rokom, musíme sa vrátiť k tomu, čo za vašej vlády robil minister spravodlivosti zo súdnictvom, ako sa znížila dôveryhodnosť justície aké šikanózne disciplinárne návrhy boli podávané na sudcov, ktorí neboli poslušní a akým negatívnym spôsobom sa vaša vláda podpísala na situácii v justícii. Musím sa vrátiť aj k tomu ako sa z ministra spravodlivosti sa zo dňa na deň stal predseda najvyššieho súdu a musím sa vrátiť k tomu, že to bol váš minister spravodlivosti, ktorý sa stal symbolom pojmu nespravodlivosť.

Vyhovovalo vám, vyhovovalo vám takýto spôsob ovládnutia justície a vyhovuje vám rovnako, že prokuratúra v tomto uzatvorenom systéme akým teraz je nie momentálne zjavne spôsobilá uzatvoriť žiadnu kauzu, ktorá by s mohla negatívnym spôsobom dotknúť vašich kšeftov za predchádzajúcej vlády. Rozumiem, že vám tento stav vyhovuje ale táto vláda si dala do svojho vienka do programového vyhlásenia vlády ako jednu z priorít zvýšenie dôveryhodnosti justičného systému a táto vláda urobí všetko preto, aby justičný systém zvýšil svoju dôveryhodnosť, nie ovládnutím justície, nie ovládnutím prokuratúry, ale zavedením predovšetkým verejnej kontroly, nech ľudia vidia čo sa deje na súdoch, nech ľudia vidia čo sa deje na prokuratúre."

Dátum zverejnenia analýzy: 05.06.2011
success
error