DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Včera bol v parlamente schválený zákon o prokuratúre, a samotní poslanci vládnej koalície otvorene hovoria, že tento zákon je cestou k politizácii prokuratúry.

Richard Sulík vs. Robert Fico - 05.06.2011
Pravda

Spomedzi koaličných poslancov médiá informovali najmä o kritike zo strany poslanca KDH Petra Muránskeho. Pri vystúpení v parlamentnej rozprave k novele zákona o prokuratúre sa Muránsky okrem iného vyjadril i takto:

"Objavuje sa tu zákon, ktorý minimálne vzbudzuje určité vážne podozrenia zo snahy, naozaj, podriadenia prokuratúry výkonnej moci. Hovorím to ako vládny poslanec, hovorím to s plnou vážnosťou a hovorím to v tejto oblasti ako laik, ako neprávnik, ale človek, ktorý si myslím, že určitý prehľad v politike a vo veciach verejných má. Nakoniec aj v komisiách, ktoré tento zákon predpokladá pri výbere prokurátorov sa môžu nachádzať ľudia, ktorí nie sú ani právnického vzdelania. 

(...) 
Vyjadrím sa však k otázke výberových komisií, ktoré vo mne vzbudzujú v pôvodnej minimálnej forme bez tých návrhov pozmeňujúcich v ústavnoprávnom výbore naozaj veľké obavy. Je tu podľa týchto komisií evidentná snaha podriadenia prokuratúry výkonnej moci pod kuratelou ministerstva spravodlivosti. 
(...)
Na základe tohto môjho vystúpenia, chcem povedať, že pokiaľ nebudú minimálne tieto pozmeňujúce návrhy zapracované do tohto vládneho návrhu zákona, ja tento zákon nepodporím a nemôžem zaňho zahlasovať, ale aj všeobecne si myslím, že je takto koncipovaný zákon, vládny návrh zákona o prokuratúre, zrelý na podanie na Ústavný súd, prípadne na vrátenie prezidentom republiky. Ďakujem pekne.

I keď Muránsky nakoniec za zákon hlasoval, je pripravený podpísať návrh na podanie zákona na Ústavný súd na základe jeho obavy, že táto novela znamená politizáciu prokuratúry.

Voči zákonu mal výhrady aj poslanec Gál z Most-Híd.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.06.2011
success
error