DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Veď to, že sa urobia nejaké koaličné dohody, to si myslím, je úplne legitímne, to je v poriadku, ale vždy sa nájdu oveľa viac na strane koalície pri tomto volebnom období sa nájdu, ako to bolo v minulom, sa nájdu ľudia, ktorí povedia nie, ja s tým nesúhlasím, ja nebudem za to hlasovať a viem vám niekoľko príkladov vymenovať jednoducho, kde koalícia nie je jednotná, lebo sú tam rôzne názory a s tým skrátka my žijeme a to rešpektujeme.

Richard Sulík vs. Robert Fico - 05.06.2011
Neoveriteľné

Vybrané prípady, kedy sa poslanci súčasnej koalície pri hlasovaní o "dôležitých" zákonoch nedržali spoločného koaličného stanoviska a hlasovali inak:

  • Poslanci Matovič (Obyčajní ľudia) a Procházka (KDH) nepodporili koalíciu pri hlasovaní o novele zákona o dvojitom občianstve a Obyčajní ľudia hrozili vystúpením z poslaneckého klubu SaS.
  • Koalícia sa jednak nevedela dohodnúť na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora, ako ho ani zvoliť. Niektorí poslanci koalície nehlasovali zhodne s koalíciou.  

Ďalšie dôvody, prečo prevláda/l dojem, že koalícia nie je jednotná:
  • Krátko po vytvorení vlády hrozilo SaS odchodom z vlády pre snahu o odvolanie štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Martina Chrena (SaS).
V tejto chvíli však nevieme porovnať homogénnosť súčasnej vlády oproti minulej vláde vzhľadom na chýbajúce referenčné obdobie (tým bude môcť byť obdobie 4 rokov súčasnej a minulej vlády) v ktorom by porovnávanie frekvencie výskytu konfliktov mohlo byť relevantné. 

Dátum zverejnenia analýzy: 04.06.2011
success
error