DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Áno, náš nominant jednoducho pochybil, a on žiadne odstupné nedostal. (nominant SaS v košických teplárňach po tom, čo bol vymenený, pozn.).

Richard Sulík vs. Robert Fico - 05.06.2011
Pravda

Denník Korzár informuje, že za odvolaním nominanta SaS Ivana Zicha z postu riaditeľa košickej teplárne mohla byť jeho neochota zverejniť výšku svojich príjmov.

Zich mal dostať za štvormesačné pôsobenie vo funkcii odstupné (vyše) 90 tisíc eur. Predseda SaS Sulík vyhlásil, že takú odmenu nepokladá za správnu a chcel sa pokúsiť o to, aby odmena vyplatená nebola. Pripustil tiež, že za odstupné nesie zodpovednosť SaS. Denník Korzar zverejnil 21. februára 2011 rozhovor s I. Zichom, v ktorom sa o odstupnom zmieňuje takto:

"Hoci FNM vám momentálne pozastavil vyplatenie odstupného, podľa kolektívnej zmluvy, ako aj vašej manažérskej zmluvy, by ste naň mali mať nárok. Ak by ste dostali odstupné, vrátili by ste ho, ako to od vás požaduje pán Sulík?

- FNM mi nemohol a ani nepozastavil vyplatenie odstupného. Podľa kolektívnej zmluvy existuje iba jediný dôvod nevyplatiť odstupné, a to ak zamestnancovi bol v priebehu pol roka pred ukončením pracovného pomeru právoplatne uložený trest súdom za čin, ktorého sa dopustil pri plnení pracovných úloh. Nevyplatiť odstupné je rozhodnutím štatutárneho zástupcu spoločnosti a za svoje rozhodnutia je plne zodpovedný len on, aj keď ho na tento trestný čin Sulík a aj Mikloš podľa môjho názoru navádzali. Počas môjho pôsobenia som neprevzal žiadnu finančnú odmenu za dosiahnuté výsledky (čo býva bežnou praxou), a to s tým, že mám manažérsky plat a ďalšie bonusy vyplývajúce z pracovnej a kolektívnej zmluvy. Takisto som uvažoval o neprebratí odstupného, ktoré mi prináleží zo zákona (doposiaľ som ho nedostal), ale na základe výrokov predsedu parlamentu Sulíka tento postoj prehodnocujem."


Správa SITA z 29. marca 2011 hovorí o tom, že tepláreň Košice sa na podnet Fondu národného majetku súdnou cestou začala domáhať určenia neplatnosti dohôd, ktoré vysoké odstupné umožnili. I v tejto správe sa uvádza, že Zichovi ešte odstupné vyplatené nebolo.

Z článku uverejneného 2.7.2011 denníkom Korzár jasne vyplýva, že spomínaný nominant Zich odstupné stále nedostal. Hodnotu výroku preto meníme na pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.06.2011
success
error