DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Len jedna ilustrácia pani redaktorka, krátko pred voľbou, niekoľko hodín pred voľbou som bol s podpredsedom Smeru, pánom poslancom Kaliňákom v rozhlasovej relácii, kde naživo povedal, budete vynášať lístky, ale ak ich nevynesiete, tu vyhlasujem verejne, že ak bude 150 lístkov v urne a budú tam poprehadzované tie hlasy, že niekde toľko, niekde toľko, prvý poviem, že tá voľba bola v poriadku.

Robert Madej vs. Radoslav Procházka - 23.05.2011
Zavádzajúce

V relácii Z prvej ruky, ktorú vysiela Rádio Slovensko, sa 17. mája 2011 iba niekoľko hodín pred voľbou generálneho prokurátora stretli poslanci R. Procházka z KDH a R. Kaliňák zo SMER-SD. V relácii si poslucháči mohli okrem iného vypočuť aj tieto ich názory (pretočiť na čas 21:19, pozn.):

"R. Kaliňák:
To čo povedal pán poslanec Procházka je presne pravda. To je úplne zbytočná eskalácia. Ja vôbec nechápem, že sa o tom bavíme. Je 150 poslancov. Príde 150 poslancov, prevezme lístky, označkuje, hodí do urny a je vybavené. A je po celom probléme.

R. Procházka:
To hovorí pán poslanec teraz. Ale keď nebude zvolený pán doktor Trnka, tak po tej voľbe bude hovoriť a toto bolo zle a toto bolo zle. Proste vždy bude zle.

R. Kaliňák:
Môžem vám dať vyhlásenie do budúcna. Chcete vyhlásenie do budúcna?

R. Procházka:
Áno, áno.

J. Hrabko:
Táto relácia bude archivovaná.

R. Kaliňák:
Ak skončí v urne 150 lístkov, ktoré nebudú nijakým spôsobom podpisované, značené a nijakým spôsobom upravované, aby teda tajná voľba prebehla korektne.

R. Procházka:
Keď skončí v urne 150 nepodpísaných lístkov?

R. Kaliňák:
Nepodpísaných, nijako neoznačených a 79 bude proti Trnkovi a 71 bude za alebo iný počet.

R. Procházka:
Čiže vy už vyberáte aj možnosti pre tých koaličných poslancov, že musia hlasovať proti Trnkovi. No to je výborné.

R. Kaliňák:
No tak zdržal sa. Akýkoľvek počet. Akokoľvek hlasovanie dopadne, v rôznych počtoch, tak samozrejme ja budem prvý, ktorý poviem: Áno, voľba bola dobrá, voľba bola úplne v poriadku.

R. Procházka:
Super.

R. Kaliňák:
Ak všetci to urobia v poriadku.

R. Procházka:
Super.

R. Kaliňák:
A samozrejme, ak aj vy odovzdáte svoj hlas, svojím spôsobom, tak Vás pozvem na Bratislavskú laskonku, keď si splníte túto demokratickú povinnosť voči ústave.

R. Procházka:
A včera hovoril váš predseda, že povynášame všetci lístky sedemdesiati deviati, ale toto ma teší. Toto vyhlásenie, že keď tam bude 150 nepodpísaných lístkov a porozhadzované tie možnosti ako to vyjde. Takže uznáte tu voľbu aj keď nebude zvolený doktor Trnka?

R. Kaliňák:
Ale samozrejme.

R. Procházka:
Tak to je úplný posun. Lebo doteraz bolo všetko bolo zle, pokiaľ to neznamená zvolenie konkrétneho kandidáta

J. Hrabko:
A je to samozrejme zaznamenané.

R. Kaliňák:
To bol váš výklad. Stopäťdesiat čistých lístkov, označených tam, kde označené majú byť. A je to vybavené."

Procházka Kaliňákove vyjadrenie prispôsobil svojím potrebám. Je pravda, že Kaliňák uviedol, že ak budú hlasovacie lístky všetky odovzdané, tak verejne prehlási, že voľba bola v poriadku.Zároveň tiež ale povedal, že to spraví vtedy "Ak skončí v urne 150 lístkov, ktoré nebudú nijakým spôsobom podpisované, značené a nijakým spôsobom upravované." Lísky označované nejakým spôsobom boli, preto Kaliňák podľa nášho názoru nemusí plniť svoj sľub.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.05.2011
success
error