DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Viete, deň pred voľbou pán predseda Smeru Fico hovoril, že budeme vynášať lístky. Prezentoval ako veľké odhalenie verejnosti. Hodinu pred voľbou už hovoril, že budeme robiť rožky na tých volebných lístkoch a po voľbe oznámil, že aha, vidíte, dopadlo to tak ako sme hovorili, hoci v skutočnosti sa nič z toho, čo avizovali nenaplnilo, ale to je samozrejme pri Smere zvykom.

Robert Madej vs. Radoslav Procházka - 23.05.2011
Pravda

16. mája 2011:

"Ak si koalicní poslanci v utorok pri tajnej volbe preberú hlasovacie lístky, ale nevhodia ich do urny, Smer-SD to bude považovat za zmarenie tajnej volby a podporí podanie na Ústavný súd SR, aby sa tajná volba opakovala. 'Ak zrealizujú vytiahnutie lístkov, budeme považovat túto volbu za zmarenú, za realizáciu kontrolných mechanizmov, ktoré ústavný súd výslovne zakázal,' povedal dnes predseda strany Robert Fico."  


17. mája 2011 (den volby, brífing sa konal krátko pred volbou):

"Smer-SD údajne odhalil kontrolný mechanizmus koalície. Predseda Smer Róbert Fico na tlacovej konferencii pred hlasovaním parlamentu vyhlásil, že koalícia chystá podvodom kontrolovat tajnú volbu GP. Fico naznacil, že poslanci majú viacero možností drobných úprav hlasovacích lístkov, napríklad 'pokrcením rožkov'." 

Po volbe R. Fico na briefingu po volbe vyhlasoval, že sa nejednalo o štandardnú volbu a prezentoval rôzne spôsoby oznacovania hlasovacích lístkov (napríklad preciarknutie celého lístka), co oznacil za 'Radicovej kód.' Teoreticky sa teda nenaplnilo to, co pred volbou SMER/Fico predpokladali. To, ci sa o nejaký typ kódu jednalo alebo nie, na tomto mieste neoverujeme.

Dátum zverejnenia analýzy: 22.05.2011
success
error