DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Žiaden lístok nebol fotený, žiaden vynesený a za tou plentou skutočne bol iba ten sám volič, lebo v minulosti mal možnosť napríklad skrutátor, mu sa dívať cez plece, kontrolovať ho mohol a podobne. Toto všetko sa dnes nestalo.

Richard Sulík - 23.05.2011
Pravda

Ešte pred volbou Sulík vyzýval poslancov, aby si hlasovacie lístky nefotili a po volbe sa neobjavili žiadne správy o tom, že by to niekto urobil.

Hlasovacie lístky neboli ani vynášané, co je zrejmé zo slov jedného zo skrutátorov Vincenta Lukáca: "Všetci odovzdali lístky do urny, lebo som videl všetkých 150 poslancov a tí to všetci tak urobili..."

Ako pred volbami písali hnonline.sk, došlo aj k upraveniu hlasovacej miestnosti:

"Predseda parlamentu Richard Sulík upravil aj hlasovaciu miestnost. Zo šiestich hlasovacích plent v nej ponechal iba dve, tie navyše oddelil kartónovými zástenami. Za plentu schoval i hlasovaciu urnu. Jeho úpravy smerovali k tomu, aby nikto z pätnástich skrutátorov – poslancov kontrolujúcich priebeh tajnej volby – nemal možnost vidiet, ako hlasujú ostatní.
(...)
'Urcite už nebudeme stát pri volebnej urne,' spresnil jeden zo skrutátorov Zoltán Horváth z SDKÚ. V decembri stáli pri urne dvaja – traja skrutátori, ktorí videli, ako vkladajú lístky do urny poslanci. 'To už nebude možné,' vysvetlil Horváth."


O tom, že v predošlej volbe mohli skrutátori vidiet, ako poslanci hlasujú a pri tejto volbe to možné nebolo hovoril aj Igor Matovic v Správach a komentároch (STV, 18. máj 2011), cca od 6 min. 30 s.:

o predošlej tajnej volbe:
"...že možno traja štyria skrutátori mi videli do hlasovacieho lístku, koho krúžkujem..."

o ostatnej tajnej volbe:
"...a užíval som si to, že nikto mi nepozerá na môj hlasovací lístok..."

Dátum zverejnenia analýzy: 22.05.2011
success
error