DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Sme za pol roka (zavedením el. aukcií na železniciach a v rezorte mdvrr pozn.) ušetrili len týmto novým prístupom vyše 54 miliónov eur. 54 miliónov eur.

Ján Figel - 16.05.2011
Neoveriteľné

Minister dopravy Ján Figeľ na tlačovej besede konanej dňa 9. marca 2011 informoval že štátne spoločnosti v pôsobnosti rezortu za posledných sedem mesiacov ušetrili vyše 50 mil. eur.

Ušetrenie peňazí umožnilo zavedenie elektronických aukcií, zrušenie či prehodnotenie nevýhodných zmlúv z minulosti na dodanie tovarov, služieb a prác, ako aj redukcia v administratíve. Podľa J. Figeľa najviac peňazí ušetrila Železničná spoločnosť Cargo, a to 30 miliónov eur. Železnice Slovenskej republiky ušetrili vďaka prijatým opatreniam 5,6 milióna eur. Rovnako by podľa neho mala byť lacnejšia aj výstavba ďalšej časti nového terminálu na bratislavskom letisku, a to o sumu 4 milióny eur, pričom letisko ušetrilo aj ďalších 600 tisíc eur. Úspory Slovenskej pošty, a.s. sú 4,2 milióna eur, Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. 3,4 milióna eur a Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. 1,8 milióna eur.

Podľa J. Figeľa samotné ministerstvo dopravy dokázalo od minulého leta ušetriť 1,75 milióna eur, z toho 950 tisíc eur boli úspory v rámci zníženia počtu zamestnancov.

K dispozícií sú len údaje, ktoré predstavuje ministerstvo alebo J. Figeľ, nevieme nezávisle zistiť, či k týmto úsporám reálne prišlo.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.05.2011
success
error