DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Slota

SNS

Nie, to je dezinformácia. Dezinformácia, pretože pán Štefanov aj iní ľudia z ministerstva boli koordinovať tieto veci (prostriedky z EÚ, ktoré mali ísť na nástenkový tender, pozn.) v Bruseli priamo a sa tie peniaze, sa nestratili. Oni boli len dané proste na iné účely, na iné projekty.

Ján Slota - 16.05.2011
Pravda

Európska komisia rozhodla, že peniaze, ktoré boli ministerstvom minuté cez nástenkový tender nepreplatí. V Bruseli bol míňanie eurofondov obhajovať aj Igor Štefanov, v tom čase minister. Po návrate tlmočil výsledky vyjednávania tak, že "tieto prostriedky môže Slovensko využiť v plnej výške na iné účely. Dôjde len k určitej náhrade prostriedkov."

Iný pohľad na vec mali hnonline.sk, keď napísali: "Za nástenkový tender zaplatíme všetci - a to aj napriek tomu, že minister výstavby Igor Štefanov z SNS tvrdí niečo iné." V správe citujú Denisa Abbota, hovorcu eurokomisára pre regionálnu politiku: "Slovenská vláda stiahne predchádzajúcu požiadavku ohľadne nástenkového tendra a nahradí ju inými projektmi, financovanie ktorých EÚ môže akceptovať“. Správa uvádza aj jednoduché prirovnanie: "Za jeden chlieb sme už zaplatili a zjedli ho, ale budeme si musieť kúpiť druhý. Brusel nám však preplatí iba jeden, druhý zostane na účet občanov."

Je teda pravda, že sa dané prostriedky mohli využiť na niečo iné - je to ale preto, že náklady museli byť uhradené zo štátneho rozpočtu.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.05.2011
success
error