DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Slota

SNS

...je teraz SaS, bola tu SOPka, pred tým tu bola ANO a to boli všetko strany, ktoré vznikli v podstate na jedno volebné obdobie.

Ján Slota - 16.05.2011
Pravda

Je pravdou, že strany SOP a ANO boli súčasťou NR SR len jedno volebné obdobie, aj keď existencia ANO na slovenskej politickej scéne trvala dlhšie, ako to bolo v prípade SOP.  Ako to bude s SaS, uvidíme.

Strana občianskeho porozumenia (SOP) fungovala päť rokov. V apríli 1998 sa uskutočnil jej ustanovujúci kongres a v tom istom roku sa strana zúčastnila volieb a dostala sa do parlamentu. "Vo februári 2001 zanikol na pôde parlamentu poslanecký klub SOP a vznikol nový klub s názvom SOP-Liberálnodemokratická únia (LDÚ)-Strana zelených na Slovensku (SZS). Tvorili ho bývalí poslanci SOP, poslanci LDÚ a SZS." V nasledujúcich voľbách (2002) SOP už nekandidovala ako samostatná strana, ale mená členov SOP figurovali na kandidátke SDĽ, tá však nezískala pre vstup do parlamentu potrebný počet hlasov. SOP zanikla 1. apríla 2003.

Aliancia nového občana (.doc) (ANO) vznikla v máji 2001. V roku 2002 sa dostala do parlamentu, ale v roku 2005 bola z koalície vylúčená. Vo voľbách v roku 2006 kandidovala ANO opäť, ale do parlamentu sa nedostala. V roku 2007 vystriedal Pavla Ruska na predsedníckej stoličke Robert Nemcsics. Od roku 2006 je strana mimo parlament.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.05.2011
success
error