DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Keď sa ozvali Francúzi a Nemci a my sme vlastne nevyužili tú možnosť a nepridali sme sa, ja to považujem za fatálnu chybu.

Juraj Droba vs. Marek Madaric - 15.05.2011
Nepravda

Podľa viacerých zahraničných zdrojov (UPIFinancial-magazine.netBloomberg.com) nemecké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo kritiku voči maďarskej ústave, pretože "nie je kompatibilná s európskymi hodnotami."

O konkrétnych reakciách francúzskych predstaviteľov sa nám zdroje nepodarili nájsť, ale televízia TA3 vo svojej reportáži zaradila aj túto krajinu spolu s Českom, Britániou a Španielskom medzi kritikov maďarskej ústavy.

Kritika zo strany európskych krajín prišla bezprostredne po prijatí maďarskej ústavy, teda 18.-19. apríla 2011. Hoci vyjadrenie nespravila okamžite a priamo celá vláda alebo NR SR, Ministerstvo zahraničných vecí vydalo už 19. apríla vyhlásenie, v ktorom deklarovalo, že "Slovenská republika odmietne uplatnenie právnych noriem akéhokoľvek štátu na území Slovenskej republiky, ktoré by zasiahlo do ústavnoprávneho poriadku Slovenskej republiky, alebo sa dotklo suverenity a práv občanov Slovenskej republiky."

Národná rada SR sa touto otázkou plánovala zaoberať na májovej schôdzi (Pravda.sk). V programe 18. schôdze NR SR sú to body 25 (návrh vyhlásenia na základe odporúčania Zahraničného výboru) a 26 (návrh vyhlásenia od skupiny poslancov SNS).

Dátum zverejnenia analýzy: 14.05.2011
success
error