DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Boli sme sklamaní, že jedine Slovensko pripravilo Orbánovi triumfálne prijatia, vymyslela sa agenda o nejakom prepojení energetických systémov, čo mohli podpísať riaditelia MOL-u a SPP.

Juraj Droba vs. Marek Madaric - 15.05.2011
Nepravda

Podľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR pri návšteve Orbána na Slovensku v januári 2011 boli témou rozhovoru s premiérkou Radičovou "bilaterálne vzťahy, aktuálne otázky európskej politiky v rámci predsedníctva Maďarska v EÚ a predsedníctva SR vo V4, ako aj zintenzívňovanie cezhraničných slovensko – maďarských kontaktov. Na Úrade vlády SR predsedovia vlád oboch krajín podpísali dohodu o severo – južnom plynovom prepojení. 


Jedná sa o medzivládnu dohodu o spolupráci pri výstavbe, prevádzke, údržbe, rekonštrukcii a obnove prevádzky po výpadku potrubia pre prenos uhľovodíkov prechádzajúceho spoločnými štátnymi hranicami. Nejedná sa preto o zmluvu, ktorú mohli podpísať riaditelia podnikov. Tí sa k slovu na vyjednávanie komerčnej zmluvy dostali po tom, čo zmluvu parafovali štátni tajomníci.

Hovoriť o vymyslenej agende v tomto prípade nie je úplne na mieste, nakoľko táto zmluva vzniká v rámci iniciatívy Vyšehradskej štvorky na vytvorenie energetickej infraštruktúry a posilnenia regionálnej energetickej bezpečnosti. Slovensko-maďarské prepojenie je súčasťou plynárenského koridoru, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami V4 a Chorvátskom. 

Dátum zverejnenia analýzy: 14.05.2011
success
error